Olukorrast ajakirjanduses
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/fRUqzOKF5EiJGugfqmpcXKnLznuwyXdB97njRSeE.png)
Episoodid
Vanamehed vaatavad, kuidas viinavabriku korsten aktsiisiraha tossab, ning kavatsevad rääkida paber- ja digiajakirjandusest, vägistamisest ja riiklikust kommunikatsioonist, hirmutamisest ja valmisolekust ning kindlasti ka sellest, mis meie arvates oleks võinud läinud nädalal ajakirjanduses teisiti ja paremini olla.
Ilmselt ei saa mööda ei sõjast ega valimistest, mis paistavad kätte nii uksest ja aknast, nii poliitikute sõnavõttudest kui ka poliitilistest manööverdustest. Ja lubame, et meie menurubriik – millest me ilmselt rääkida ei jõuagi – on ka väga põhjalik.
Rein Lang ja Väino Koorberg lähevad viinavabriku kõrvalt Kuku raadio eetrisse esmaspäeval kell 13, kohe pärast uudiseid, mil algab saade “Olukorrast ajakirjanduses”.
Vanamehed viinavabariku kõrvalt võtavad sedapuhku arutada meelelahutusmajanduse ja ajakirjanduse suhted. Kas saba liputab koera või oli see vastupidi? Kas autorid üldse vajavad analüütlist tagasisidet oma teostele või on neile palju olulisem turundus?
Jutuks tulevad muidugi ka tollid ja tilgutamine. Ja natuke ka uus ajakirjandusväljaanne "Trinokkel".
Rein Langi ja Väino Koorbergi autorisaade "Olukorrast ajakirjanduses" algab, nagu ikka, kohe pärast kella üheseid uudiseid.
Vanamehed võtavad viinavabriku kõrval sedapuhku jutuaineks paanika, mis vaatab vastu uudisportaalide esiküljelt. Arutleme, kas hirm ja oht sunnib tulemuslikumalt liigutama või sootuks halvab ja toodab masendust.Räägime ka sellest, kas sajajalgne ilma jalgadeta ikka hakkama saab ehk kas Google’il on uudiseid tarvis või mitte. Lisaks püüame võtta teemaks selle, miks loomeinimesed kogu maailmas praegu tehisaru treenijate peale verised on ning kuidas see kõik mõjutab ajakirjandust ja ajakirjanikke. Rein Lang ja Väino Koorberg võtavad Kuku raadio stuudios koha sisse esmaspäeval kell 13, kui eetrisse läheb saade „Olukorrast ajakirjanduses“. Saame siis vabalt rääkida kõigest, millest salajastes vestlusgruppides möödunud nädalal juttu tehti.
Sedapuhku plaanime rääkida hirmudest. Mis saab siis, kui hirm valdab ajakirjanikke – näiteks neid, keda on plaanitud jääkirvega surnuks lüüa või enesetaputerroristi abil teise ilma läkitada? Säärase ähvarduse kõrval tundub katkilöödud esiklaas või sõim netikommentaarides lapsemäng.
Räägime hirmudest, mida peavad tundma ärimehed, kes ühtäkki avastavad, et ajalehte omada ei olegi enam tore, kui su ajakirjanikud on trotsi täis ja su president neid kurjategijaks peab. Räägime sellestki, kuidas hirmu abil saab murda tahet ja vabadust koomale tõmmata.
Ja loomulikult ei saa me mööda ei Ameerika Häälest ega Nora Maria Londonist.
Saadet juhivad Rein Lang ja Väino Koorberg
Selle ümber tahavad vanamehed viinavabriku kõrvalt mitteakadeemiliselt mõtteid vahetada oma saates "Olukorrast ajakirjanduses". Lisaks sellele tahavad nad kindlasti kiita neid ajakirjanikke, kes suudavad vahet teha kosmosesüstikul ja puupiiritusevabrikul. Veel on kavatsus asutada saates firma, mis tegeleb raha taotlemisega ja kui see ei õnnestu siis riigilt selllega seonduvate kulude sissenõudmisega. Saade algab, nagu ikka, kohe pärast kella üheseid uudiseid.
Kuna vanamehi ei kutsutud presidendi vastuvõtul isegi mitte akendeta ruumi, kus kannatasid mõned uurivad ajakirjanikud, siis pühendame saates sedapuhku suure osa ajast rubriigile „Millest me ei jõudnud rääkida“. Rääkida ei jõudnud me ei sellest, kus ja kuidas kanda ülikonda, ega ka sellest, kes ja kellega presidendi vastuvõtule tuli ning palju ta kaaslase kleit või tund maksis. Intriige ja infooperatsioone jätkus selletagi küllalt.
Küll aga peame pilgu pöörama Ovaalkabinetile ning arutlema Ameerika-Ukraina suhete kehakeele teemal. Tahame rääkida eelarvekärbetest, tehisajust, privaatsusest ja sellestki, kas Eesti ajakirjandus on kallutatud või tasakaalust väljas. Ja loomulikult ei tohi me sealjuures langeda numbrimaagia võrku.
Neli jänkit põhjustas üleeuroopalise paanika. Pole tähtis, mida öeldi ja mida sellega mõeldi, tähtis on pealkiri. Sellest, potisetudest ja Quentin Tarrantino ettenägelikkusest kavatsevad rääkida oma saates "Olukorrast ajakirjanduses" Rein Lang ja Väino Koorberg ehk vanamehed viinavabriku kõrvalt. Saade algab, nagu ikka, kohe pärast kella üheseid uudiseid.
Polonius: Mida te loete, mu prints?
Hamlet: Sõnu, sõnu, sõnu...
Mis see siis oli – võitlus eesti keele ja kultuuri kestmajäämise nimel, kultuurimperialism, andmekolonialism või lihtsalt autorite vara natsionaliseerimine? Vanamehed Rein Lang ja Väino Koorberg räägivad möödunud nädalal lahvatanud skandaalist nelja miljardi sõna ümber ning vaatavad, kuidas minister Pakosta sammus püstipäi miiniväljale ja kuidas ajakirjandus ta seepeale raskekahuritest sõelapõhjaks tulistas.
Püüame arutleda, milline tagajärg tehisaru tulekul ajakirjandusele võiks olla ning vaadelda sedagi, kas ERR peaks Martin Helmele andma rahvusringhäälingu sõltumatuse ja toimetusvabaduse eestvõitleja auhinna.
Kõik see saates „Olukorrast ajakirjanduses“, mis läheb Kuku raadios eetrisse esmaspäeval kell 13, kohe pärast uudiseid.
Vanamehed viinavabriku kõrvalt vaatavad sedapuhku murelikult, kuidas tundmatu lendav objekt ehk TAR toimetab ajakirjanduses. Ja siis mõtisklevad nad veel elektri ja Martin Ehala Postimehe lehekülgede üle. Saade "Olukorrast ajakirjanduses" algab, nagu ikka, kohe peale kella üheseid uudiseid.