Anneli Urge teraapilised juurajutud
Episoodid
Imbi Jürgen on vandeadvokaat ja Eesti Advokatuuri esimees. Vestleme advokaadi rollist tänases ühiskonnas, advokaadiametiga seotud väljakutsetest, tagatistest, vastutusest, advokatuuri tegevuse kaasajastamisest, kvaliteetse õigusteenuse kättesaadavusest...
Kuuleme, milliseid väljakutseid esitab inimkonnale infoajastu. Räägime vabadusest ja vastutusest ning välise- ja sisekosmose teemadel. Loomulikult vaatame üle ka planeetide seisu.
Naiste õiguste eestkõneleja Oksana Tandit on ametilt disainer, ettevõtja, poliitik ja eesti keele õpetaja Ukraina lastele. Ta on NaiRE juhatuse liige ja ERR ühiskondliku nõukoja liige. Eraelus on ta naine, abikaasa, ema ja tütar.
Vandeadvokaat ja AB Sorainen nõunik Kärt Anna Maire Kelder - rahvusvahelise maksu- ja kunstiõiguse ekspert, jagab hüva nõu ja põnevaid juhtumeid kunstihuvilisele kuulajale.
Kui kaitstud on minu terviseandmed? Kas ja kuidas saan kontrollida oma terviseandmete kasutamist ja seda vajadusel piirata? Mida teha terviseandmete lekke korral? Kuidas petukõnesid ja – sõnumeid ära tunda ning suurema kahju tekkimist vältida?
Kuidas hakatakse ravivigade tõttu patsiendile tekitatud kahju hüvitama uue patsiendikindlustuse seaduse järgi alates 1. novembrist 2024?
Mis on patsiendi elulõpu tahteavaldus ja millised saavad olema sellega seotud õiguslikud ja e-lahendused?
Kuidas on Eestis tagatud inimeste põhiõigus tervise kaitsele?
Meditsiiniõiguse ja andmekaitse uusi suundi tutvustab vandeadvokaat Maret Kruus.
Täna vestleme juhtimise mentori ja pühendunud spordimehe Tiit Nuudiga meie ühisest armastusest – tennisest. Kõrgetasemelise tennisisti Maileen Nuudi isa jagab oma kogemusi ja teadmisi, kuidas koolitada tippmängijat, kuidas leida sponsoreid ja panna kokku hea tiim. Millised on sportlase ja tiimiliikmete vahelised isiklikud- ja õigussuhted. Kuidas saavad Eesti Tennise Liit ja riik sportlast karjääriredelil edasi aidata?
Arutleme, millised on uue aja väljakutsed spordimaailmas – olümpiamängude julgeoleku tagamine, doping, transsoolised sportlased, treenerite verbaalne-ja füüsiline vägivald sportlase suhtes, ahistamisjuhtumid, helikopterlapsevanemad, kõrgendatud meediahuvi ja sotsiaalmeedia mõjutused sportlase vaimsele tervisele. Kuidas tagada kõigi osapoolte õiguste kaitse?
Kas ja kuidas on iga inimese õigus vastavalt oma vajadusele spordiga tegeleda Eestis tagatud? Sport kui teraapia - miks on sportliku elustiili harrastaja elu kergem ja õnnelikum?
Muusika on hinge rõõm. Meeliülendava heliloomingu taga valitsevad muusikaäris aga karmid turureeglid ja keerulised õigussuhted. Kuuleme, kuidas on algajal artistil võimalik tänases klikiolelusvõitluses üldse nähtavaks saada. Mis on tuhande fänni teooria? Millised on hea mänedžeri isikuomadused ja kutseoskused ning kuidas kummutada selle ametiga kaasnevat „vaheltvõtja“ kuvandit. Millised on artistide ja nende mänedžeride, plaadifirmade, fonogrammitootjate ja meediaplatvormide vahelised varalised- ja õigussuhted. Milline on muusikute ja nende tugisüsteemide vahelise õiglase koostöö valem? Kuhu liigub muusikatööstuse AI arenedes? Oma teadmisi, kogemusi ja visiooni jagab meiega muusikaettevõtja ja Estonian Funk Embassy asutaja ning saadik Henrik Ehte. Maiuspalaks kuuleme maailma esiettekandena singlit „Südasuvised ööd“ Haldi ja ans Flamingo debüütalbumilt „Õige aeg.“
Miks peame tänases turbulentses maailmas oma põhiõiguste tähenduse ümber mõtestama ja nende väärtuse ümber hindama? Kas vajame uusi inimõigusi – näiteks õigust rahule, õigust tõele, õigust rõõmu tunda? Kuidas tekitab viimasel ajal ülevoolav võltstolerants äärmuslust? Kui vaba on sõna? Mis on vihakõne ja kas vajame vaenukõne kriminaliseerivat seadust. Kuidas on eraelu kaitse saanud kohtu kaudu keskkonnaõigusliku dimensiooni? Kes vastutab siis, kui tehisaru riivab inimõigusi? Kas ja milliseid tehisaru enda õigusi peaksime kaitsma hakkama? Mida saame teha, et inimlikkus säiliks? Meid valgustab riigikohtunik Julia Laffranque.
Tervis on meie kõige kallim vara ja aeg hindamatu väärtusega, sest haigusel ega surmal pole kombeks pikas ravijärjekorras oodata ega perearstidelt saatekirju „välja pressida.“ Millised on patsiendi õigused ja kuidas saada tõsise ja ajatundliku terviseprobleemi korral kiiret ja õiget arstiabi. Kes vastutab diagnoosišoki eest ning kus saame patsiendina psühholoogilist tuge emotsionaalse tasakaalu säilitamiseks. Kuidas elada elule, arutame tänases saates.
„Eestis on olemas kõik ideaalse elu elemendid,“ on vandeadvokaat Aku Sorainen kindlalt veendunud ning kohvreid pakkima ei hakka. Tänase saate fookuses on meie ühise kodu ja õigusriigi kaitse. Kui riigina arendame kaitsetööstust innovatsiooni toetamise, tootmise edendamise ja jäiga õigusreeglistiku muutmise kaudu, siis inimestena saame igaüks suurendada oma isiklikku teadlikkust, enesekindlust ja valmisolekut võimliku kriisiga toimetulekuks. Kuuleme, kuidas panustab saatekülaline Eesti riigikaitsesse ja milline mõtteviis loob turvatunde ja meelerahu.