Buum
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/T9kacn1EYy94pOwOTaK2283RdLxB2Uu0F0EKx1Y3.png)
Episoodid
Seekordse Buumi fookusteemaks on väikeriikide edumudelid ja saates on külas Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane. Saate alguses tehakse juttu turbulentsetest arengutest maailmamajanduses, sealhulgas tööturul ning turgudel. Edasi vaadatakse sisse idufirmade maastikule – nimelt sai India endale äsja 100-nda ükssarviku, Singapuris teeb idufirma ilma kiirnuudlite valdkonnas ning ka startuppide tegevjuhtide palga kohta on huvitava uuringuga välja tuldud. Puudutamata ei jää ka juhtimisteemad ning tööturul läbilöömiseks vajalikud oskused. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
Pole just palju valdkondi, kus suur raha ja poliitika oleks enam põimunud, kui energeetikas. Buumil on külas energeetikaekspert ja Targa linna tippkeskuse strateegiajuht Einari Kisel, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ning Raivo Vare, kui hästi on tagatud Eesti energiajulgeolek. Samuti saad saatest teada, miks lõpetas Soome Venemaa Rosatomiga koostöö Fennovoima tuumajaama ehitamiseks, samal ajal kui Samsung Heavy ja Taani Seaborg hakkavad ujuvtuumajaama arendama ning milliste väljakutsetega pistab Elon Musk rinda päikesekatuste äris.
Seekordse Buumi keskseks teemaks on kriisijuhtimine ja saates on külas AS Elering sünkroniseerimisprogrammi direktor ning endine siseministeeriumi päästepoliitika asekantsler Hannes Kont. Jutuks tulevad kriisijuhtimise trendid ja meetodid, aga ka eduka kriisijuhtimise nipid, mida saab kasutada nii riiklikul tasandil kui ka isiklikus plaanis. Saate maailmamajanduse osas tehakse juttu Elon Muski Twitteriostu plaanidest ja kultusbrändide Ferrari ning Giorgio Armani lähenemisest üksteisele. Vaadatakse otsa ka luksuskaupade äri laiematele trendidele, samuti IMFi poolsele maailma majanduskasvuprognoosi alandamisele. Sekka räägitakse ka lõbusamaid jutte sellest, kuidas nii Columbia maffial kui ka keskmisel perefirmal on sarnased väljakutsed oma liiga-kauaks-pukki-jäänud pealike väljavahetamisel. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
Buumil on külas Fontese partner ja palgauuringute valdkonna juht Irja Rae, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ning Ott Pärna, milliste stereotüüpidega seisavad silmitsi naisjuhid ja millist mõju on COVID pandeemia avaldanud inimeste juhtimise parematele praktikatele. Samuti saad saatest teada, miks võttis Howard Schultz taas üle Starbucksi juhtimise ning mis on juhte kimbutav petja sündroom.
Buumil on külas akadeemik Jaak Aaviksoo, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare, millised on Eesti ja Soome majanduskoostöö perspektiivid. Samuti saad saatest teada, miks hakkas Apple uut IPhone 13 telefoni tootma Indias, kas Venemaa läheb tõepoolest pankrotti ja kui suuri kaotusi kannavad Venemaalt lahkuma sunnitud Soome ettevõtted.
Buumil on külas SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, kellega koos arutelevad Anto Liivat ja Raivo Vare, milline on Venemaale kehtestatud sanktsioonide mõju finantsturgudele. Samuti saad saatest teada, mida teha ärijuhina siis, kui kulud kasvavad, aga klient pole valmis kõrgemat hinda maksma ning kuhu investeerides kaitsta sääste inflatsiooni eest.
Buumil on külas saunatehnoloogiaettevõtte Saunum tegevjuht Henri Lindal, kellega koos arutlevad Anto Liivat ja Ott Pärna, kuidas saavad tootjad hakkama olukorras, kus energia- ja materjalide hinnad üha tõusevad. Samuti saad saatest teada, kui kauaks jagub Euroopa riikidel kütust ning mida peaks ettevõtte nõukogu tegema äririskide maandamiseks.
Saate majandusuudiste osas võetakse esmalt ette ühiskondliku mõõtme suurenemine teema nii fondide, firmade kui ka riikide investeerimisotsustes. Arutletakse ka selle üle, kuidas on erinevad kriisid, rahatrükk jms seda mõjutanud. Juttu tuleb sellestki, miks on ettevõtete poliitilised kulutused halb idee. Ettevõtlusuudisena vaadatakse sisse Porsche plaanile ehitada ülemaailmne elektrisõidukite laadimisjaamade võrgustik. Välja pakutakse ka mõned ideed, kuidas säilitada meeskondade usku ja optimismi keerukatel aegadel. Seekordseks saatekülaliseks on Tallinna Ülikooli rektor ja filosoof Tõnu Viik ja temaga võetakse üles rahvusvahelise teadus- ja hariduskoostöö tulevik uues külmas sõjas. Analüüsitakse ka laiemalt pehme võimu olemusest, rolli ja selle kasutamisest riikide poolt, samuti kogukondade ning sotsiaalsete liikumiste mõjust riigi ja erasektori otsustele. Saatejuhid on Raivo Vare ja Ott Pärna. Liitu BUUMi fänniks Facebookis.
Ukrainas toime pandud agressiooni järel on Venemaa riigiasutused ja ettevõtted olnud paljude küberrünnakute sihtmärgiks. Venemaa küberrünnakud Ukrainale jõudsid omakorda ka Lätti ja Leetu. Buumil on külas CybExer Technologies nõukogu esimees ja looja Lauri Almann, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare erinevate küberrünnakute tagajärgede ning majandusmõju üle. Samuti saab saatest soovitusi, mida muutunud julgeolekuoludes silmas pidada ja kuidas ennast ning oma ettevõtet küberrünnakute eest kaitsta.
Peale mõneaastast puhkust on taas eetris majandussaade Buum. Saatejuhtide kolmiku moodustvad majandusekspert Ott Pärna, juhtimisõppejõud Anto Liivat ja vaatleja Raivo Vare. Tänases saates võetakse fookuse alla majandusjulgeoleku erinevad perspektiivid, seda nii laias maailmas kui ka kodu-Eestis. Avatakse Ukraina majanduse telgitaguseid, samuti analüüsitakse Vene sõjalise agressiooni mõju majandusele ja ettevõtlusele, hindadele ning toidulauale. Räägitakse ka sellest, millised üllatavad firmad on Vene Föderatsioonile selja pööranud. Käsitlemist leiab ka maailmas hoogustuv ressursipõud ja hiinlaste ambitsioonid turbulentsetel aegadel. Liitu BUUMi fänniks Facebookis.