ENNtsüklopeedia
Episoodid
Džässilauljate hulgas on aastate jooksul olnud palju suuri talente. Kõik teavad Ella Fitzgeraldi nime ning ta imelisi solistivõimeid. Seekordne "ENNtsüklopeedia" teabetund meenutab kolme ta tipptasemel kolleegi. Dinah Washintoni sünnist möödus äsja terve sajand. Viiekümnendatel kutsuti teda naislauljate kuningannaks rütmi ja bluusimuusika kategoorias. Nii on juhtunud, et peamised džässistaarid on olnud mustanahalised muusikud. Kuid reegleil on erandeid. Enn Eesmaa räägib oma saates ka Peggy Leest ja Diana Krallist ning mängib nende laule ja lugusid. Diana Krall on tänagi veel tegus, plaadistab ning annab kontserte.
ENNtsüklopeedia seekordne saade on „Kolme musketäri“ ja „Kameeliadaami“ vaimsetest isadest, kel oli ühine nimi Alexandre Dumas. Nende loomingut kiidavad lugejad kriitikutest rohkem. Isa – Dumas on tänase päevani kõige loetum prantsuse kirjanik. Tema poja „Kameeliadaamist“ on mitmed heliloojad kirjutanud suurepäraseid oopereid. Neist ülim on siiski Giuseppe Verdi „Traviata“. Enn Eesmaa saates kuulete kommentaare suurkirjanike elust, katkendeid nende teostest ning muusikat, mis seegi kord teabetunni põhiteemadega otseselt seotud.
Seekordse kuuldetunni keskmes on legendaarne Jimi Hendix – ületamatu muusik ja särav isiksus, kes nelja aastaga suutis rohkem, kui enamus ta kolleege ja konkurente aastakümnete jooksul. Paljude küsitluste ning asjatundjate hinnangul on Jimi Hendix korduvalt kuulutatud kõigi aegade parimaks kitarristiks, kes oli ka tasemel helilooja ning laulja. Lisaks Enn Eesmaa kommentaaridele Hendrixi värvika ning keerulise elusaatuse kohta kuulete saates laule ja lugusid, mida juba ammu popmuusika klassikaks peetakse.
Sel laupäeval keskendub ENNtsüklopeedia popmuusika suurkuju Mark Knopfleri elule ja loomingule. Enamiku oma noorpõlvelugudest on ta kirjutanud ansamblile „Dire Straits“, paljude arvates läinud sajandi parimale popgrupile. Äsja 75. aastaseks saanud Knopfler on tänaseni heas loomevormis, tal on sooloplaate juba rohkem, kui ansambli aegseid. Enn Eesmaa meenutab Knopfleri filmimuusikat ning ta edukat produtsenditööd maailmakuulsate solistide Tina Turneri ja Bob Dylaniga. Saates kõlavad juubilari kuulsamate lugude kõrval ka vähemtuntud, kuid ometi tipptasemel laulud ja lood.
Ernest Hemingway kuulub nende maailmakuulsate kirjanike hulka, kelle raamatuid isegi veel täna üsna palju loetakse. Neist nii mõnigi on saanud veenvate ekraniseeringute aluseks, mis mainele üksnes kasuks tuleb. Hemingway saatus ja looming on jõulised ning täis eredaid sündmusi. See autor teadis, millest ja kellele ta oma raamatuid kirjutas. Enn Eesmaa meenutab sõnas ja muusikas Ernest Hemingway elu ja loomingut, mis paljudele teistele loojatele olnud innustuseks ja eeskujuks. ENNtsüklopeedia teabeseeria jätkub nagu ikka, laupäeviti pärast Pariisi olümpiamängude lõppu.
Seekordne saade on Franz Schuberti elust ja loomingust. Ühe ta kuulsama oopuse – laulutsükli „Ilus möldrineiu“ sünnist sai äsja 200 aastat. Schuberti geeniust ei tundnud omal ajal ära enamus kriitikuist. Isegi Goethe ei taibanud seda, kuigi Schubert lõi ta luuletustele 57 suurepärast lauluteost. Tema kaks geniaalset laulutsüklit on aga loodud Wilhelm Mülleri tekstidele. Kuuldavasti esitati paari laulu „Talvisest teekonnast“ aastal 1873 Lydia Koidula pulmapeol. Ülekohtuselt vähe elanud Franz Schuberti looming on ulatuslik. Pelgalt lavateoseid kuulub selle helivaramu hulka 18. Tõsi, paljud neist jäid lõpetamata, peaaegu ükski neist polnud omal ajal menukas. Kogu ülejäänud looming on juba ammu klassikaks saanud. Schuberti suurust on mitmeti kiidetud. Ferenc Liszti arvates oli Franz Schubert suurim poeet heliloojate seas.
6. juulil tähistab oma kaheksakümnendat sünnipäeva muusikalimaailma särav täht - helilooja Claude – Michel Schönberg. Tasemelt ja saavutusilt saab temaga võistelda vaid Andrew Lloyd Webber, kuid Schönbergi „Hüljatud“ on tänaseni kõigist kõige menukam muusikal ajaloos. Enn Eesmaa meenutab oma saates, et lauljana alustanud Schönberg on lisaks „Hüljatuile“ kirjutanud veel mõnegi tippmuusikali, paar balletti ning muid oopusi. Libretist Alain Boublil on pea kõigi Schönbergi lavateoste kaasautor. ENNtsüklopeedia teabetunnis saate muuhulgas vastuse küsimusele – Mis on ühist muusikalil „Miss Saigon“ ja Puccini ooperil „Madame Butterfly“?
Seekordse teabetunni peategelase Astrid Anna Emilia Ericssoni raamatud ja nende tegelased on meist paljude lapsepõlvelemmikud. Loomulikult teame seda erakordset kirjanikku peaasjalikult Pipi Pikksuka, Ronja, Kalle Blomkvisti ning kõigi lemmiku katuse - Karlssoni vaimse ema Astrid Lindgrenina. Enn Eesmaa meenutab lisaks Lindgreni raamatutele ka nende autori elu, millest arusaadavalt on vähem räägitud. Saates kõlavad katkendid Astrid Lindgreni raamatuist Salme Reegi, Nele – Liis Vaiksoo ja Jüri Järveti esituses. ENNtsüklopeedia annab teile ka vastuse küsimusele – mis on lisaks rahvusele ühist Astrid Lindgrenil ja ABBA-l?
Sel laupäeval kuulete piisavalt palju kitarrimuusikat ning lugusid kuulsustest, kes seda kaunikõlalist pilli mänginud on. Neist ühe – Chet Atkinsi sünnist möödub kohepea sada aastat. Kitarri eellast kitaarat sõrmitseti tänase Iraani aladel juba siis, kui Jeesus Kristus oli alles väike poiss. Enn Eesmaa muusikavalik sisaldab kitarrile loodud klassikalist, džässi – ning popmuusikat. Esinejate hulgas on Francisco Torrega, Django Reinhardt, Chet Atkins, George Harrison ja Jimy Hendrix, kes peamiselt mängisid Fenderi, Gibsoni ja Zemaitise kitarridel.
Seekordne teabetund on maailmakuulsast iiri kirjanikust James Joyce’st ja ta raamatuist. Teda peetakse üheks tänapäeva inglise keelset kirjandust kõige rohkem mõjutanud autoriks. Teistesse keeltesse on Joyce’i teoseid suhteliselt vähe tõlgitud. Põhjuseks autori omapäraselt rafineeritud keelekasutus, mis paljudelt inglasteltki nõuab tavalisest suuremat keskendumist. Eesti tõlkekirjandusse on Paul – Eerik Rummo äsja andnud olulise panuse. Ta eestindas James Joyce’i suurromaani „Ulysses“. Enn Eesmaa saates kõlavad lisaks James Joyce’i elu ja loomingut tutvustavatele kommentaaridele ka kirjaniku tekstidele kirjutatud laulud.