Euroopa täna
Episoodid
Eesti piir on lisaks veel ka Euroopa Liidu idapiir. Kui hästi meie piir on kaitstud, millega tegeleb Euroopa piiriagentuur FRONTEX Eestis ja mida meie piirivalvurid mujal teevad ning kui palju me harjutame rändesurveks. Neid teemasid avab sel nädalal Politsei- ja Piirivalveameti piirihaldusbüroo juht, politseikolonel Eve Kalmus. Saatejuht on Mart Valner.
Euroopa täna saates on seekord külas Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturupoliitika asepeadirektor ja Euroopa Investeerimisfondi direktorite nõukogu liige Maive Rute, kellega räägime Euroopa komisjoni majandusplaanidest järgnevaks viieks aastaks, uute volinike missioonidest ja siseturu reformidest. Kuidas Euroopa Liidu majanduse tugevamaks muuta, saab kuulda juba saatest. Saatejuht on Mart Valner
"Euroopa täna" saates räägime täna Saksamaa valimistest, Euroopa komisjoni plaanidest ja 100 päeva missioonidest ning sellest, mida teeb Eesti suursaadik Genfis. Saate toimetaja on Mart Valner .
Kuku raadiole rääkis Euroopa põllumajanduse tulevikuprobleemidest ja võimalikest lahendustest nendele Regionaa- ja Põllumjandusministeeriumi biomajanduse asekantsler Madis Pärtel. Kui kliimateemad ja põllumajanduse seos on paljuräägitud teemad, siis hoopis vähem on pööratud tähelepanu sellele, et Euroopa põllumajandus ei suuda enam köita noori. Neid, kes soovivad hakata põllumeheks on aina vähem.
”Tõsi ta on, et Euroopa keskmine põllumees on ikkagi vanuses 50+ meesterahvas. See on reaalne statistika, Eesti selles osas väga ei erine. Meil on nagukene rohkem noori põllumajanduses kui Euroopas, aga teema on sama – kuidas noori siia sektorisse juurde saada," nentis Madis Pärtel. Üheltpoolt on toetusskeemid ja soodustused, mis on noortele sisenemiseks tekitatud. "Aga see ei ole suurt trendi muutnud, loodame, et see ühel hetkel ikkagi juhtub," lausus asekantsler.
"Ja teine pool on see, et me peame töötama sama tugevalt ”pehmema” poolega. Ehk siis – milline maine meie sektoril üldse on? Tegelikult kui vaadata kaasaegset põllumjandusettevõtet, siis on see väga kõrgtehnoloogiline, see on missioonitundega töö, kus sa saad toitu toota. Ja väga looduslähedane – sa saad olla maa ja loodusega ühes. Selles mõttes on sellel hästi palju pakkuda ätnapäeva noortele, me peame lihtsalt rohkem rääkima sellest,” kirjeldas Pärtel.
Lisaks on saates juttu ka sellest, kuidas põllumeesteni ikkagi viia kliimasõnumid, millest paljud neist midagi kuulda ei taha.
Euroopa Keskpanga endine juht ja Itaalia ekspeaminister Mario Draghi tutvustas esmaspäeval raportit selle kohta, mida peaks Euroopa Liit tegema, et hoida oma majandus konkurentsivõimelisena. Raportist selgub muuhulgas, et Euroopa Liit vajab lisainvesteeringuid 750–800 miljardit eurot aastas. Kas raporti kriitilisus oli oodatud ning mis sellega edasi tehakse, räägib Euroopa täna saates Euroopa komisjoni Eesti Esinduse asejuht esinduse juhi ülesannetes, majandusnõunik Ave Schank-Lukas. Saatejuht on Mart Valner
Euroopa Kontrollikoda on üks seitsmest Euroopa Liidu institutsioonist, mis kontrollib liidu raha kasutamist. Järelvalve tulemused esitatakse aastaaruannetes Euroopa parlamendile. “Sihiku” stuudios käis Euroopa Kontrollikoja liige Keit Pentus Rosimannus, et tutvustada tulevast aruannet.
Paremäärmuslik erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) võitis Tüüringi liidumaa parlamendivalimistel.Rändevastane AfD saavutas umbes 33 protsendiga häältest Tüüringi liidumaal oma esimese valimisvõidu läbi aegade, edestades ligi 24 protsendiga häältest teiseks tulnud Kristlik-Demokraatlikku Liitud (CDU) ja uue jõuna poliitilisele maastikule kerkinud vasakradikaalsust ja konservatiivsust kombineerivat Sahra Wagenknechti Liitu (BSW), mis sai ligi 16 protsenti häältest. Neeme Rauale rääkis valimistest Eesti suursaadik Saksamaal Marika Linntam.
Saate toimetaja on Mart Valner
Euroopa täna hooaja viimases saates on külas kõik saadikud, kes Eestist esmakordselt Euroopa parlamenti valiti. Millised on ootused ja emotsioonid, kas korter on juba leitud ja kuidas suhtuda Ungari eesistumise ajal Orbani esimestesse reisidesse? Mis on olulised teemad, millega tegelema peab ja kas Eesti saadikud unustavad Brüsselis ära oma kodumaised erimeelsused, et ühiselt Eesti asja ajada? Jüri Ratasega vestleb Mart Valner.
Selle nädala Euroopa täna saates räägime Ungari eesistumisest ja Orbani esimestest sammudest, Saksamaa sisepoliitikast ja Prantsusmaa valimiste üllatusest. Saate toimetaja on Mart Valner.
Esimesest juulist algas Ungari eesistumine Euroopa Liidu nõukogus ehk natuke üllatusliku Viktor Órbani visiidiga Kiievisse. Mida eesistumisest edasi oodata, millised on Ungari fookusteemad ja kui palju üks eesistujariik suunab Euroopa Liidu poliitikat, eriti veel ajal kui uus Euroopa parlament on alles tööle asumas? Euroopa täna stuudios on Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Katrin Juhandi. Küsib Mart Valner.
Eile õhtul toimunud Euroopa Ülemnõukogul kinnitati Kaja Kallase kandidatuur Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja kohale. Kaja Kallasest sai esimene eestlane, kes on pälvinud nii kõrge ameti rahvusvahelises poliitikas. Mida see tähendab, millised väljakutsed teda ees ootavad ja millal saab Kallas tegelikult tööle asuda, rääkis Euroopa täna otsestuudios diplomaat, endine Eesti alaline saadik Euroopa Liidu juures ja Euroopa Liidu suursaadik Ukrainas, Mati Maasikas. Saatejuht on Timo Tarve.