Euroopa täna
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/IW5WDPgxZ4IslkNKwHf0zivtMX9FXCsimcI5SVKi.png)
Episoodid
12.06.2004 olid Eestis esimest korda Euroopa Parlamendi valimised. Marianne Mikko oli üks esimestest Eesti saadikutest Euroopa Parlamendis. Mida Marianne Mikko sellest ajast mäletab ja millised olid esimesed emotsioonid, uurisid Timo Tarve ja Ainar Ruussaar.
Praegu räägitakse Euroopa Liidu aluslepingu muutmisest. Millest täpsemalt räägitakse ja miks? Mida see tähendab ja mida täpsemalt arutatakse ning miks just praegu Euroopa Parlament aluslepingu muutmise arutelu valitsusjuhtidelt soovib, rääkis Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson Siiri Mihkelsonile ja Romi Hasale.
Saate toimetaja Mart Valner.
"Euroopa täna" saates võtame vaatluse alla lennuliikluse probleemid Euroopas ja küsime, kas käes on kaos? Teemat avas Timo Tarvele ja Ainar Ruussaarele Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi juht Henrik Hololei. Lisaks uurime Euribori kohta, mis esmakordselt üle seitsme aasta on positiivne ja seega hakkab mõjutama meie laenukohustusi. Romi Hasa ja Brent Pere uurisid muutuste ja mõjutuste kohta lähemalt SEB erakliendipanganduse divisjoni juht Sille Hallangu käest. Saadet toimetas Mart Valner.
"Euroopa täna" saates võtame vaatluse alla Euroopa Liidu kuuenda saktsioonide paketi Venemaa vastu. Kuidas sanktsioone hinnata, kas tegemist on kompromissipaketiga ja millal me näeme sanktsioonide reaalseid tulemusi sõjategevusele, rääkis Timo Tarvele ja Ainar Ruussaarele välisministeeriumi asekantsler Märt Volmer. Lisaks uurime pikkade turvajärjekordade kohta Euroopa lennujaamades. Tallinna lennujaama kommertsjuht Eero Pärgmäe räägib Indrek Ojametsale, miks peavad inimesed Euroopa lennujaamades tundide kaupa pikkades järjekordades ootama ja kas sellised probleemid võivad tabada ka Tallinna Lennujaama. Saate toimetaja on Mart Valner.
Täna räägime Euroopa küberturvalisusest ning Venemaale kehtestatud sanktsioonide täitmisest. Esmalt sellest, kuidas on Ukraina sõja valguses küberrünnakute alla sattunud Euroopa riikide süsteemid ning muidugi on suur osa sellest seotud Venemaaga. Siiri Mihkelsonile ja Kristjan Goldile andis sel teemal intervjuu info- ja tehnoloogiaminister Andres Sutt. Saate teises pooles uurime, mida tähendab rahvusvaheline sanktsioon ning kuidas on Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid Venemaale mõjunud. Välisministeeriumi asekantsleri Erki Kodariga rääkisid Timo Tarve ja Ainar Ruussaar. Saate toimetaja on Brent Pere.
Tänases saates räägime sellest, mis on ikkagi rohepööre, kuidas Euroopa sellega hakkama saab ja miks meil seda vaja on. Teemat avas Romi Hasale ja Brent Perele TalTechi energeetikaprofessor Argo Rosin. Lisaks uurime, seda, et Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi väitel olevat tema Prantsusmaa ametivend Emmanuel Macron välja pakkunud, et relvarahu saamiseks võiks Ukraina loovutada Venemaale mingeid territooriume. Lisaks kavatsevad astuda NATOsse Soome ja Rootsi. Neid teemasid kommenteerib Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu Erkki Bahovskile. Saate toimetaja on Mart Valner.
Euroopa täna saates räägime aasta eurooplase Johanna-Maria Lehtmega, kes on MTÜ Slava Ukraini asutaja ja tegevjuht. Uurime, kuidas on välja näinud tema viimased kuud ning kust ammutab energiat, et teha kõike seda, mis ta teeb Ukraina heaks. Lisaks räägib Euroopa parlamendi saadik Urmas Paet sellest, kas Euroopa on harjunud elama keset kriise, kas NATO peale lootmine on jätkusuutlik ja kas Kesk-Euroopa riigid on päriselt neutraalsed. Saate toimetaja on Mart Valner.
Neil päevil 1998. aastal anti Euroopa keskpangale roheline tuli. Millised on nüüdseks 24 aastase Euroopa keskpanga funktsioonid ja kuidas temaga suhestuvad teised riiklikud pangad? Milline on sellise ühise majandusruumi ja rahasruumi ajalugu Euroopas ja miks on ühine keskpank hea raha stabiilsuse tagamiseks, räägib Timo Tarvele Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse allosakonna juhataja Peeter Luikmel. Igal aastal 9. mail tähistatakse Euroopa päeval rahu ja ühtsust Euroopas. See päev märgib ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäeva. Schumani ettepanekut loetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks. Kui palju segab see teine 9. mai tähistamine Euroopa päeva tähistamist ja kui hästi on see omaks võetud, räägib Indrek Tarand. Saadet toimetas Mart Valner.
Emmanuel Macron on viimase 20 aasta jooksul teine president, kel õnnestub teiseks ametiajaks toolile jääda. Macronil õnnestus koguda 58,8 protsenti häältest Le Peni 41,2 vastu. Samas saavutas Le Pen parima tulemuse, mis parempopulistide presidendikandidaadil iial olnud on. Valimistulemusi kommenteerib kirjanik ja tõlkija Indrek Koff. Lisaks räägime gaasitarnetest Venemaalt Euroopasse ja sellest, kas sanktsioonid ikka peavad. Teemat kommenteerib Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet. Saadet toimetas Mart Valner.
"Euroopa täna" saates võtame vaatluse alla viimased arengud Ukrainas läbi Euroopa Parlamendi saadikute Riho Terrase ja Marina Kaljuranna silmade. Uurime neilt, kas Venemaalt konfiskeeritud vara saab kasutada Ukraina ülesehituseks ja millised võivad olla järgmised arengud rindel. Lisaks räägime Veneetsia biennaalil avatud Eesti paviljoni näitusest "Orhideliirium. Isu külluse järele". Sellest räägib Eesti Kunstihoone juht Paul Aguraiuja. Saadet toimetas Mart Valner.
Ungari parlamendivalimised võitis riigis juba pikalt võimul olnud Fidesz ning kauaaegne peaminister Viktor Orban jätkab oma ametikohal. Juba 12 aastat Ungari peaministritoolil olnud Orbanit ootab ees neljas ametiaeg. Kas valimistulemused olid oodatavad? Kas ungarlased on meedia poolt ajupestud või armastavad Orbanit? Miks ei suutnud ühinenud opositsioon valimistel paremat tulemust saada? Nendele küsimustele vastavad Euroopa täna saates Urmas Reinsalu ja Mall Hellam. Saate pani kokku toimetaja Mart Valner.