Gen Z
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/RAG2AYWWVabjoUnY2AfOuS1y2IFU2oaGLQTlkbdZ.png)
Episoodid
Vähestes Euroopa riikides on ajateenistus kohustuslik. Eesti on üks neist. Miks Eesti tüdrukud tahavad ajateenistusse minna ja milline on naiste seis armees Leedus, uurimegi seekordses taskuhäälingus. Saatejuht on Mart Valner.
Seekord on taskuhäälingus juttu Euroopa noorteaastast ehk siis aastast 2022. Aasta 2022 oli Euroopa noorteaasta, eesmärgiga näidata, kui tähtis osa on Euroopa noortel parema – rohelisema, kaasavama ja digitaalsema – tuleviku ülesehitamisel. Kuidas see noorteaasta kommunikatsioon ka noortele kohale jõudis, kuidas tulevikus noori kaasata ja kui lihtne on väiksematest linnadest kaasa rääkida eluolu parandamiseks, räägib meile Sirely Veri. Küsib Mart Valner.
Euroopa keskpangad lõpetavad selle aasta lõpus analüüsi selle kohta, kas me hakkame kasutusele võtma digitaalset eurot. Miks meil digitaalset eurot vaja on ja kuidas seda kasutama võiks teoorias hakata? Kas see on midagi krüptovaluuta laadset ning kuidas erineb pangakontol olevatest digitaalsetest numbritest? Nendele ja veel paljudele küsimustele vastab Eesti Panga arvelduste osakonna juhataja Rainer Olt. Küsib Mart Valner.
Mis on tehisintellekt, kuidas me seda kasutame ja miks? Millised on uued ohud ja ka võimalused, mis see meile igapäevaselt võib kaasa tuua? Kas arvutid on lõpuks iseteadlikud, kas me teame, kes meile teksti teisel pool vastu kirjutab ja kuidas ikkagi on võimalik, et masin kirjutab meile valmis täiesti pädeva essee või raamatu? Nendel teemadel arutame seekord neuroteadlane Jaan Aruga. Huvi tunneb Mart Valner.
Kas kõigil noortel on ühesugused digitaalsed oskused lihtsalt seepärast, et nad on üles kasvanud nutimaailmas? Kuidas meie haridussüsteem noori aitab ja aidata saab ja kuidas tagada, et need oskused, millega koolist tööellu astume, on ikka piisavad? Seda uuris DigiGen projekt Tallinna Ülikoolis ning seda ja paljut veel tutvustab DigiGen projekiliige Gertha Teidla-Kunitsõn. Saatejuht on Mart Valner.
Miks meil ei ole noortele suunatud poliitikasaateid, kuidas neis huvi tekitada meediakasutamise vastu ja kas raadio on välja suremas või uuesti sündimas. Sellest räägime selles episoodis koos Kuku raadio peatoimetaja Madis Kimmeliga. Arutab Mart Valner.
Maailm on korraga mitmes kriisis. Üks suuremaid on kliimakriis. Kliimamuutused toovad kaasa meie jaoks täiesti uue ja veel tundmatu maailma. Samas on eestlased äärmiselt leiged nende suhtes. Miks see nii on, räägime tänases osas Kristi Klaasiga Riigikantseleist. Lisaks muutustele toob kliimakriis kaasa ka kliimaärevuse. Mis on kliimaärevus ja kuidas sellega hakkama saada, tutvustab Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest. Saatejuht on Mart Valner.
Seekordses episoodis räägime noortest poliitikas ja sellest, kas noored usaldavad poliitikat ja poliitikuid. Eesti nägemust annab edasi endine Tallinna Ülikooli politoloogia lektor Nikolai Kunitsõn. Sellest, mida arvatakse 2022. aastast kui noorteaastast Euroopas räägib Europarlamendi saadik Niclas Nienass. Saatejuht on Mart Valner.
Seekordses taskuhäälingus teeme juttu naiste õigustest. Miks on naiste õigused ikka teema, mille nimel tuleb võidelda, mitte ei võeta neid lihtsalt kui normaalsust? Miks naised kannatavad sõdades enim ja mis on palgalõhe? Lisaks räägime ka sellest, mis toimub praegu Iraanis, kus on käimas suured naisõiguste protestid, millega tahetakse tegelikult saada endale inimõigusi. Külas on Arengukoostöö Ümarlaua juht Susanna Veevo ja küsib Mart Valner.
Kas modernne kunst on aktivismi kunstivorm ehk kui palju seda kasutatakse inimeste üles kutsumiseks millegi tegemiseks ja kas läbi kunsti jõuabki noorteni kõige paremini? MTÜ Mondo on alustanud #ishareherpower kampaania, millega tahetakse kliimaaktiviste tuua tänavapilti läbi tänavakunsti. Kui suur osa on kunstil aktivismis ja mis kampaaniaga tegu on, räägib meile Diana Tamm. Küsib Mart Valner.