Haridusmõte
Episoodid
Hooaja viimases saates on külas haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Juttu tuleb nii põhikooli lõpueksamitest, Ukraina sõjapõgenike harimisest kui ka umbkeelsetest õpetajatest. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
Suvi ja koolivaheaeg on varsti käes, seega läheb hulk õpilasi malevasse või laagrisse. "Haridusmõtte" saates on neil teemadel kõnelemas Ott Väli Sihtasutusest Õpilasmalev ja Aiki Rattur Eesti Õpilasesinduste Liidust. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
Maailmas on andmeid niivõrd palju, et räägitud on ka andmestunud ühiskonnast, sestap tasub tähelepanu pöörata ka meie andmekirjaoskusele. Uurime, mis üldse on andmekirjaoskus, palju seda koolis õpetatakse ning millised on eetilised väljakutsed andmetega toimetamisel. Saates on külas Statistikaameti juhtivanalüütik Terje Trasberg ja Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor Kerli Orav-Puurand. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
Kuidas käib õppimine õpilasel, kellel on nägemispuue, kas koolidel on piisavalt kogemust ja õppematerjale? Külas on Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimees Jakob Rosin. Veel räägib pimedate õpilaste õpetamisest Tallinna Heleni kooli direktor Erki Korp. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
Eestikeelsete keeletehnoloogiavahendite arendamine on olnud siinmail au sees. Milleks meile keeletehnoloogia, kuidas seda arendatakse ja kas keeletehnoloogia saab aidata õpilastel paremini õppida? Neil teemadel kõneleb Eesti Keele Instituudi direktor Arvi Tavast. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
Sel korral suundume jutuajamistega väljamaale ja uurime, kuidas kulgeb hariduse omandamine, kui õppida Singapuris või Austrias. Singapuri kohalike õpilaste elu iseloomustab pikk koolipäev, pinge ja tuupimine. Austria on küll Eestile palju lähemal, kuid erinevusi haridussüsteemis leiab üksjagu. Näiteks juba 10-aastase lapse õpitulemustest oleneb, kas tema edasine õpitee kulgeb kutseõppe või akadeemilise hariduse suunas. Singapuri haridussüsteemi aitab selgitada seal elav eestlane Kristel Alver. Austria ja Eesti haridust võrdleb neis mõlemas riigis elanud lapsevanem Tobias Ley. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
Eelmisel aastal oli B-kategooria sõidueksami läbimise protsent 48. Miks pea pooltel kordadel eksam kehvasti läheb? Kas sõidueksam on liiga raske, õpe vananenud või on põhjused kuskil mujal? Ühtlasi uurime, kuhu suunas on kavas autokooli õppeprogrammi edasi arendada. Külas on Risto Kasemäe Transpordiametist ja Neeme Külmallik Eesti Autokoolide Liidust. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
Mis on teaduse populariseerimine – kas ainult välk ja pauk või midagi sügavamat ning kuidas teadust tavalises koolitunnis populariseerida? Neil teemadel kõnelevad Katrin Saart Eesti Teadusagentuurist ja Tanel Liira, kes on nii füüsika õpetaja kui ka Tartu Observatooriumi arendusjuht. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.
Keelekümbluse metoodikat on mitmetes Eestimaa koolides kasutatud rohkem kui 20 aastat. Kui tõhus on keelekümblus ja kuidas võiks see olla korraldatud ka Ukrainast Eestisse saabunud kooliõpilastele. Neil teemadel kõneleb Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar. Saatejuhid on Kristel Rillo ja Indrek Ojamets.
Tallinnasse Pärnu maantee äärde on kerkinud uus õppehoone, kuhu tuleb MUBA ehk Tallinna Muusika- ja Balletikool. Mis kool see niisugune on, mida seal õppida saab ja kes on MUBA-sse õppima oodatud? Neile küsimustele teavad vastata MUBA koolijuht Timo Steiner ja rütmimuusika õppejuht Maarja Soomre. Saates kõlab ka noorte kirjutatud muusikat. Saatejuhid on Indrek Ojamets ja Kristel Rillo.