Ilmaparandaja
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/0bka2ZcVnNXwTyU7ZAAARVB7Mlp8iP8ihhEFGAgj.png)
Episoodid
Selle nädala Ilmaparandaja saates läheme külla Saaremaa Zoo´sse ehk iga aastaga aina laienevasse loomaaeda. Kuidas ühest hullust ideest on sündinud looduskeskus, mida külastab iga päev paar tuhat inimest ning millised eksootilised loomad Saaremaal oma elu elavad, räägib üks loomaaia asutajatest Mirge Arge. Saatejuht on Mart Valner
RMK kutsub riigimetsa ja seda jaaniajal selleks, et inimesed teeksid saunaviha omale ise. Kuidas saunavihta teha ja miks on jaanipäeva paiku seda kõige parem teha, räägib saates RMK Viimsi külastuskeskuse teabejuht Päivi-Pääsu Kreutzwald-Prii. Juttu tuleb ka sellest kuidas arendatakse Eestis tehnoloogiat, millega saab mikroplasti toidus tuvastada kohapeal, ilma et peaks ootama laboritulemust päevi või nädalaid. Saadet juhib Rein Pärn.
Selle nädala Ilmaparandaja saates läheme ja uurime uue RMK ebapärlikarbi jaama avamisel selle kohta, mis seisus on karpide seis Eesti vetes ja kuidas nende paljundamine välja näeb. Lisaks räägime saates pikemalt ka sellest, kuidas Euroopas ja Eestis läheb energeetikasektori arendamine ning kui palju selles kõiges Eestis ära teha annab. Saatejuht on Mart Valner
Kuna esimene suvekuu on käes ja inimesed liiguvad üha enam ringi looduses, tuleb ikka üle rääkida reeglid, mis looduses liikujatele ja maaomanikele kehtivad. Kas matkalised võivad eramaalt marju ja seeni korjata, metsas telkida või lõket teha? Mis on igaüheõigus? Teisalt, kuidas peab eramaa omanik tagama ligipääsu tema kinnistuga külgnevale avalikule veekogule? Või kas taraga metsa piiramine on lubatud? Kuna säärased küsimused kerkivad igal aastal ikka esile, on Ilmaparandaja saates külas Keskkonnaameti järelevalve arendusbüroo peainspektor Piret Reinsalu. Saadet juhib Rein Pärn.
Seekordses "Ilmaparandaja" saates räägime sellest, et Euroopa tähtsaimad maastikuehitajad kogunesid sel nädalal Tallinnas. Mida maastikuehitajad meie linnakeskkondade jaoks teevad ja mida peaks parandama, saab juba saatest kuulda. Lisaks tuleb juttu ka sellest, kuidas kõigist meist võib saada harrastusteadlane ja miks mitte alustada Eesti veekogude seisukorra kaardistamisest. Saatejuht on Mart Valner.
Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks jäätmereformi, mille abil loodab Eesti prügimajandust ning eriti jäätmete ja pakendite taaskäitlemist parandada. Mida see tähendab ettevõtete jaoks, mida igale elanikule ja kas kööki jääb ikka kõikide prügikastide jaoks ruumi, räägib seekord Ilmaparandaja saates Kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo. Saatejuht on Mart Valner.
Saates ajame seekord juttu Cambridge’i ja Oxfordi ülikooli lõpetanud Jasper Adamsoniga, kes nüüd on Virumaa kolledži õppejõud ning tema juhtida on seal säästvate keemiatehnoloogiate magistriõppekava. Kuidas ja miks Adamson otsustas akadeemilist karjääri siin Eestis jätkata ja millised on säästvad keemiatehnoloogiad, seda uurib "Ilmaparandaja" saates Rein Pärn.
RMK loob Lõuna-Pärnumaal hüvitusalad, kus taastatakse metsisele sobivad elutingimused. Kuidas see töö käib ja mis on metsise elupaikade taastamise eesmärk täpsemalt, sellest räägivad laupäevases Ilmaparandaja saates RMK looduskaitseosakonna juht Kaupo Kohv ja elurikkuse ja seire spetsialist Margus Pensa. Saadet juhib Rein Pärn.
Traditsiooniliselt läheb maikuu esimene Ilmaparandaja saade eetrisse otse Teeme Ära talgupäeval. Teeme lülitusi talgupaikadesse üle Eesti, räägime talgujuttu ja anname edasi talgusupi maitse ka kõigile kuulajatele. Saatejuht on Mart Valner
Räägime tuuleenergia arendamise väljakutsetest Eestis, sest tuuleparkide rajamine edeneb siin erakordselt vaevaliselt. Stuudios on Eleoni asutaja Oleg Sõnajalg, kes kirjeldab neid tõkkeid, mida pidi ta ületama, et Aidu tuulepark tööle saada ning kel on tuua mitmeid uudseid lahendusi ja kõnekaid näiteid teistest riikidest Euroopas, kus tuulepargi rajamise üle ollakse vägagi rõõmsad.