Ilmaparandaja
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/0bka2ZcVnNXwTyU7ZAAARVB7Mlp8iP8ihhEFGAgj.png)
Episoodid
Traditsiooniliselt läheb maikuu esimene Ilmaparandaja saade eetrisse otse Teeme Ära talgupäeval. Teeme lülitusi talgupaikadesse üle Eesti, räägime talgujuttu ja anname edasi talgusupi maitse ka kõigile kuulajatele. Saatejuht on Mart Valner
Räägime tuuleenergia arendamise väljakutsetest Eestis, sest tuuleparkide rajamine edeneb siin erakordselt vaevaliselt. Stuudios on Eleoni asutaja Oleg Sõnajalg, kes kirjeldab neid tõkkeid, mida pidi ta ületama, et Aidu tuulepark tööle saada ning kel on tuua mitmeid uudseid lahendusi ja kõnekaid näiteid teistest riikidest Euroopas, kus tuulepargi rajamise üle ollakse vägagi rõõmsad.
Selle nädala "Ilmaparandaja" saates uurime, kuidas läheb konnade teelt päästmine Ihastes. Lisaks uurime, mida teame rasvatihaste intelligentsusest ja kuidas ehitada head linnumaja. Saatejuht on Mart Valner.
Saates on külas läbipaistva tehnikaringluse ettevõtte GreenDice tegevjuht Argo Alaniit, kellega arutleme nii aruka tehnikaringluse põhimõtetest, kui ka põhjuste üle, miks elektroonika enne oma eeldatava eluea lõppu satub väga sageli olmeprügisse, mitte uuele ringile ja neile, kel seadmest oleks jätkuvalt palju rõõmu.
Saadet juhib Rein Pärn.
Selle nädala Ilmaparandajas läheme külla ühele hetkel laias ilmas tuntuimale näitlejale Henessi Schmidtile. Selle asemel, et rääkida viimastest soengumuudatustest ja rollidest hittsarjades, korjame hoopis nõgeseid, räägime maailma parandamisest, aeglaselt elamisest ja iseendaks olemisest.
Saatejuht on Mart Valner.
Selle nädala "Ilmaparandaja" saates räägime Fred Jüssist ja sellest, mida tema on Eesti looduskaitsele andnud ning uurime metsaelanike mälestuseks loodud installatsiooni kohta Tallinnas. Saatejuht on Mart Valner.
Eestiski on olmeprügi hulka sattuvate rõivaste ja kodutekstiilide hulk erakordselt suur ja selle vähendamiseks ning hoogustamaks tekstiiljäätmete ringmajandust, alustasid Eesti ökopuhastuvahendite tootja Mulieres ja kodanikualgatus “Tekstiilitakso” omavahelist koostööd. Milles see koostöö seisneb ja kuidas „Tekstiilitakso“ tegevus edeneb, sellest räägivad seekordses „Ilmaparandaja“ saates Auli Uiboupin ja Merylin Rüütli. Saadet juhib Rein Pärn.
Selle nädala Ilmaparandaja saates on külas Eestimaa Looduse Fondi kliimapoliitika ekspert Laura Vilbiks, kellega avame äsja vastu võetud puhta tööstuse lepet ning üritame aru saada, kas majandus saab looduse sisse ära mahtuda. Lisaks räägime Kertu Birgit Antoniga sellest, miks noored kaebasid edasi halduskohtu otsuse lubada põlevkiviõli tehast Eestis tööle panna. Saatejuht on Mart Valner.
Tallinna Tehnikaülikool on seadnud eesmärgiks vähendada aastaks 2035 oma süsinikujalajälge 80% ehk viis korda. Selle eesmärgi saavutamiseks on valminud teekaart, mis kliimaneutraalsuse suunas ülikooli juhib. Mis selles teekaardis kirjas on ja mis sammud täpsemalt ette võetakse, seda selgitab Ilmaparandajas TalTechi Ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Jarek Kurnitski. Saadet juhib Rein Pärn.