Keskkonnatelk
Episoodid
Keskkonnatelk otsib pühapäeva hommikul kell 10 lisa Kuku selle nädala raamatule "Uus maailma roheline ajalugu". Otsime põhjusi kuidas loodus on mõjutanud tsivilisatsioonide teket ja kuidas inimkond on maakera muutnud. Stuudios on bioloog Indrek Rohtmets. (Kadri Valner)
Kui lapsevanemad tahavad oma laste jaoks tõeliselt hubaseid ja keskkonnasõbralikke ruume, tuleb appi kutsuda meistrimees, kes õpetab muu hulgas selgeks näiteks savikrohvi segamise ja siis lihtsalt kellud pihku võtta, töö selgeks õppida ja asi ära teha. Nii vähemalt tehakse Rosmal Johannese koolis. (Kadri Valner)
Nii nagu puuderõngad annavad teavet puu vanuse ja ilmaolude kohta, räägivad vööttigude kodade mustrid nende loomakeste eluviisist ja geneetikast. Vööttigude kollane, roosa või pruun kojamuster on olnud evolutsiooniuurijatele maiuspalaks 19. sajandi lõpust alates ning on seda ka praegu. Pühapäeva hommikul võtamegi Keskkonnatelgis luubid pihku ja loeme üle eestimaiste vööttigude triibud, et uurida, kust nad meie maile on tulnud ja kas neil ka mujal Euroopas sugulasi on. (Kadri Valner)
Keskkonnatelk on selle pühapäeva hommikul kell 10 püsti pandud keset vähirohket jõge. Uurime, kuidas Eesti ainus oma vähiliik - jõevähk hetkel elab, miks ei saa seni ainukesena vähikatku vabast paigast Saaremaalt enam vähke ümber asustada ja kuidas käib vähi kontrollpüük. (Kadri Valner)
(Kadri Valner)
(Kadri Valner)
Keskkonnatelk on püsti taas juba käidud radadel. Kordame jutte kahe fotograafiga - Eesti ühe parema loodusfotograafi Remo Savisaare ning harrastuspiltniku Alo Põldmäega. Juttu on nii Savisaare kuulsatest rebasefotodest kui Põldmäe laulvatest puudest. Põhiliselt ikka sellest, kuidas looduses head pilti näha ja teha. Ehk on see heaks kõrva taha panekuks kõigile kuulajatele. (Kadri Valner)
Eetris on kordusena veebruarikuine Keskkonnatelk kus rääkisime, miks me esivanemad puudele riste sisse lõikasid, mida tähistavad ristipuud ja ristimetsad, kuidas neid valiti ja millist väge need kannavad. (Kadri Valner)
(Kadri Valner)
Pakkisin kevadel asjad ja sõitsin Portugali, reisisihiks ökoküla Tamera. Tamera eristub kõikidest teistest ökoküladest väga selge ideoloogiaga ning julgete väljaütlemistega rahu, vägivalla ja seksuaalsuse teemadel. Ja need kolm valdkonda ei jäta ilmselt kedagi päriselt külmaks. Nii alustab oma reisikirja Tameras käinud Eva Ladva. Tema reisimuljeid Keskkonnatelgis kuulemegi. (Kadri Valner)