Loodusajakiri
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/n7fSVbvYPMDf3WwFEdiihW2g9V880sQ360CezEl3.png)
Episoodid
Eesti orhideekaitse klubi on aasta orhideed valinud alates 2010. aastast. Tänavune aasta orhidee on valge tolmpea. Millal on kõige õigem aeg valget tolmpead looduses otsida? Kuidas valgel tolmpeal läheb? Kes meie 39 orhidee liigist on enim ohustatud? Saates on külas orhideeuurija, EMÜ emeriitprofessor Tiiu Kull. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Ajakirja Eesti Loodus mai-juuni numbrist saab lugeda, miks soode taastamine on praeguse sajandi maaparandus. Kutsusime artikli ühe autori, TÜ teaduri Marko Kohvi saatesse jääksoodest rääkima. Küsime, miks jääksood taastuvad halvasti ning mida saaks nende alade taastumiseks ette võtta. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Ajakirja Horisont aprilli-mai numbris kirjutab TÜ professor Eero Medijainen Anschluss’ist Austrias 1938. aastal, tuues võrdlusi Eesti okupeerimisega 1940. aastal. Palusime Eero Medijaineni saatesse külla, et saada selgust mõistetes annekteerima ja okupeerima. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Mis on looduse taastamine? Miks kaitstavatest aladest üksi ei piisa looduse hüvede ja elurikkuse säilimiseks? Kuidas saab igaüks kaasa aidata looduse taastumisele? Nendel teemadel arutleb TÜ taastumisökoloogia professor Aveliina Helm. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Ajakirja Eesti Loodus mai-juuni number keskendub looduse taastamise vajalikkusele ja võimalustele. Ülevaate saab nii looduse taastamise edulugudest Eestis kui ka ökosüsteemide taastamisest maailmas. Lisaks saab lugeda võõrliigiteadlikust aiapidamisest, rahvuslooma hundi viiest aastast, Maarja-Magdaleena kihelkonnast ja aasta orhideest valgest tolmpeast. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse toimetaja Katre Palo. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Tiksikulaadsed on seened, kelle märkamiseks on vaja teadlikku silma. Kes nad sellised on ja mis on nende roll looduses? Kui palju tiksikulaadseid teadaolevalt Eestis kasvab? Miks on kuuse-käbitiksik oluline ning millisest metsast võiks teda kevadel otsida? Saates on külas mükoloog Kadri Pärtel. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Saates on külas TÜ bioloogia- ja ökoinnovatsiooni magistrant Kelly Kittus, kellega räägime värvuseuuringust, mille abil soovitakse välja selgitada, miks on öise eluviisiga liblikatel paelöölastel erksavärvilised tagatiivad. Juttu tuleb flash coloration’i efektist ning sellest, kuidas sinitihastele õpetatakse puutetundliku ekraani kasutamist. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Ajakirja Horisont aprilli-mai numbris on tähelepanu all Anschluss ja Eesti okupeerimine; päikesekellad, mis mahuvad taskusse; Malta megaliittemplid ning helilokatsiooni kasutamine õhutõrjes. Veel saab lugeda jääst, mis ei väsi üllatamast; abielunaiste kodakondsusest äsja iseseisvunud Eestis ning intervjuud TÜ kliimafüüsika kaasprofessori Velle Tolliga. Ajakirja tutvustab Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Akadeemik Jüri Allik selgitab ajakirja Eesti Loodus märtsi-aprilli numbris, kuidas tajutakse värvusi ning mida on teada värvinägemise molekulaarsest ajaloost. Artiklist ajendatuna kutsusime professor Jüri Alliku saatesse värvinägemisest rääkima. Saadet juhib Tiiu Rööp.