Loodusajakiri
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/n7fSVbvYPMDf3WwFEdiihW2g9V880sQ360CezEl3.png)
Episoodid
Ajakirja Eesti Loodus 6. numbrist saab lugeda eriskummalistest seeneleidudest. Saates on külas artikli autor, TÜ mükoloogia teadur Jane Oja, kellelt kuuleme, miks võib keldrist leida näiteks vääriselupaikade indikaatorliike? Saadet juhib Tiiu Rööp.
Saates on külas ajakirja Eesti Loodus aasta autor Mait Sepp, kellega räägime nii artiklisarjast „Eesti kihelkonnad“ kui meie talvedest, mis on kliimamuutuste tõttu muutunud heitlikumaks. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Eestis on talilinnuloendust läbi viidud enam kui 30 aastat. Talilinnuloenduse projekti koordinaator Jaanus Elts selgitab, miks talilinnuloendus koosneb kolmest loendusest ning annab algajale-talilinnuloendajale soovitusi raja valimiseks. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Ajakirja Horisont 5. numbris kirjutab teadusloolane Ken Kalling eestlaste elutingimustest suitsutares ning selle mõjust silmade tervisele. Saates kuulete jutuajamist Ken Kallinguga, kellelt uurime, miks maarahvas ei olnud sama varmas kui lätlased korstnaid ehitama ning kas eestlaste silmanägemine oli tõepoolest nii kehv, nagu Karl Ernst von Baer seda kirjeldas.
Ajakirja Eesti Loodus novembri-detsembri number on valmis! Külmale keskenduvast numbrist saab lugeda nii sellest, kuhu on kadunud kärekülmad talved, miks parasvöötme putukate talvitumine on tõeline meistriklass ja mis infot annavad talilinnuloendused. Veel saab lugeda looduskaitsekoertest, polaaruurija välitöödest Teravmägedel, aasta puust – männist ning sellestki, mis seeni võib leida keldritest. Saates on külas ajakirja Eesti Loodus peatoimetaja Toomas Kukk. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Ajakirja Eesti Loodus 5. numbrist saab ülevaate keskkonnaameti poolt korraldatavast riiklikust kiirgusseirest. Saates on külas keskkonnaameti kiirgusseire büroo peaspetsialist Alar Polt, kes räägib radioaktiivsuse kui loodusliku nähtuse olemusest. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Fotomuuseumis saab vaadata näitust „Eesti Looduse fototeek“. Näitus on koostatud ajakirja Eesti Loodus toimetuses 65 aasta jooksul talletatud materjalidest. Saates on külas näituse kuraator, Tallinna linnamuuseumi fotokogu hoidja Merilis Roosalu, kes annab ülevaate näitusest, Eesti Looduse fototeegi olulisusest ning räägib kahest silmapaistvast mehest Eesti loodusfoto loos: Edgar Kasest ja Julius Magerist. Saadet juhib Tiiu Rööp.
Mis on vabatahtlik seire? Keda on Eestis vabatahtlike abil seiratud? Kuna sügis on riikliku saarmaseire aeg, siis räägime sellestki. Saates on külas Christel Bachmann ja Rauno Kalda Keskkonnaagentuurist. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Ajakirja Horisont oktoobri-novembri numbrist saab lugeda, kuidas suitsuses rehielamus elamine mõjutas eestlaste silmade tervist ning miks taimedel on kasulik olla isekas. Samuti saab teada, mis asjad on vesiikulid ning kuidas nende abil loodetakse parandada kunstliku viljastamise edukust. Veel saab lugeda Sassaniidide riigi õitsengust ja hävingust. Saates on külas ajakirja Horisont peatoimetaja Ulvar Käärt. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Mis on geneetiline seire ja mis on selle eelised seni kasutusel olevate seiremeetodite ees? Kas geneetilisel seirel on puudusi? Geneetilisest seirest räägime TÜ teadurite-terioloogide Maris Hindriksoni ja Egle Tammelehega. Saadet juhib Tiiu Rööp.