Mitme näoga Eesti
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/FltLFu81Kc4yJdIbfSj87AVr58Z8lBRcVt04MZxM.png)
Saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Episoodid
Seekordses saates on külalisteks Brasiilia juurtega Felipe Costa oma tütre ja pojaga. Tartus Ihastes elav 9-lapseline Brasiilia perekond jõudis Eestisse 10 aastat tagasi nö loosi tahtel. Miks ja kuidas ning milline on nende seiklusterohke elu kahe nii erineva riigi vahel, seda uurib lähemalt saatejuht Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium, kaasrahastab Euroopa Liit.
Jūris Žigurs on Eesti-Läti kultuurisidemete hoidja, endine Estonia teatri balletiartist ja trupijuht, kelle elutee on elav tõestus kultuuri ühendavast jõust. Lätist pärit noormehena tuli ta Tallinna Balletikooli õppima, oskamata tollal sõnagi eesti keelt. Ometi sai Eestist tema kodu. Saates räägime Jūrise teekonnast Eestis, kohanemisest ja identiteedi kujunemisest, Eesti ja Läti kultuurisidemetest ning sellest, kuidas kunst ja traditsioonid aitavad rahvusi omavahel siduda. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium, kaasrahastab Euroopa Liit.
Eesti-ameeriklane Matthew Crandall on Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent ja riigiteadlane, kes keskendub väikeriikide välis- ja julgeolekupoliitikale. Kui Matthew aastate eest kahe kohvriga Eestisse saabus, ei osanud ta arvatagi, et 23 aastat hiljem kasvatab ta siin oma abikaasaga kahte last. Saates jagab Matthew oma lugu Eesti leidmisel ning räägib väikeriikide rollist maailmapoliitika kujundamisel. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium, kaasrahastab Euroopa Liit.
Sofia Joons on pärimusmuusik, etno- ja sotsioloog, samuti pühendunud eestirootslaste kultuuriautonoomia toetaja. Hiljuti kaitses ta oma doktoritööd eestirootslaste identiteedist ja tegutseb ansamblis Naised Köögis, kus loob ühiskonnakriitilisi laule. Saates käsitleme, kuidas eri päritolu juured ja keeleõpe on vorminud tema teekonda, millist rolli mängib kultuuriautonoomia tänapäevases maailmas ning kuidas Eesti ja Rootsi vahelised sidemed rikastavad meie kultuuripilti. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium, kaasrahastab Euroopa Liit.
Sel korral on saates külas Eesti-Ghana juurtega interdisiplinaarne helilooja ja etenduskunstnik Kymbali Williams, kelle looming sünnib peamiselt vaikses Mõisakülas. Hiljuti ilmunud folkmuusikalbumiga “Laulud kui linnud” tõstab ta esile Eesti pärimusmuusika sügava jõu. Regilaulude keskel üles kasvanud kunstnik jagab, kuidas paigad, maad ja linnad mõjutavad meie identiteeti ning kuidas see mõju avaldub läbi keha tunnetuse. Saade toob esile Kymbaly ainulaadse vaatenurga loomingule avades uusi perspektiive kultuuri ja identiteedi mõtestamisel. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Tartu Ülikooli riigiõiguse kaasprofessori ja endise president Kersti Kaljulaidi õigusnõuniku Paloma Krõõt Tupay elu ja karjääri on kujundanud Kolumbia ja Eesti juured ning Saksamaal veedetud nooruspõlv. Millised on olnud Paloma kogemused Eestisse naasmisel ning kuidas on mitmekultuuriline taust aidanud kujundada tema identiteeti ja rolli tänases Eesti ühiskonnas? Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Eva Sepping on Eesti kunstnik ja dokumentalist, kelle looming keskendub identiteedi, rahvussuhete ja kultuuripärandi teemadele. Räägime rahvuslikust identiteedist tema dokumentaalfilmi “Rändajad” valguses. Film portreteerib kolme Siberis elavat Eesti naist ja nende argipäeva elades muutuvate poliitiliste ja sotsiaalsete olude keskel. Saates arutleme, kuidas säilitada ja leida iseennast tänapäeva maailmas, kus oma juurte hoidmine muutub üha keerulisemaks. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Udmurt ja pärimuse hoidja Irina Orekhova on leidnud oma kodu Eestis. Saates avame tema teekonna siia ja arutame, kuidas identiteetide mitmekesisus võib luua uutmoodi harmooniat. Räägime soome-ugri kultuuri elujõust ning sellest, miks on unikaalsete traditsioonide säilitamine suuremates ja sageli domineerivates kultuurides nii oluline. Käsitleme ka, kuidas ühiskondlikud konfliktid ja poliitilised keeristormid mõjutavad identiteeti ning mida tähendab olla oma kultuuri hoidja tänapäeva maailmas. Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Saksamaalt pärit insener, ettevõtja ja polüglott Dario Hamidi avab oma mõtted, kuidas keele ja kultuuri õppimine mõjutab inimese identiteeti ning arusaamu endast ja oma kohast Eestis. Mis aitab tal arendada eneseteadlikkust ja tunda end ühiskonna täisväärtusliku liikmena? Kuidas on Dario jõudnud tõdemuseni, et ühena vähestest riikides maailmas, pakub just Eesti lootust ja optimismi paremaks homseks? Saatejuht on Jim Ashilevi. Kultuuririkkuse saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.
Globaalne eestlane – ettevõtja, investor, ühiskondlike algatuste eestvedaja ja kogukondade looja Rainer Sternfeld arutleb, kuidas välismaal töötamine ja elamine kujundab inimese arusaamu oma kultuurilisest identiteedist ja rahvuskuuluvusest. Kuidas leida tasakaal uude kultuuri integreerumise ja oma algse kultuurilise identiteedi säilitamise vahel? Kuidas tajub eestlust inimene, kes on leidnud kosmopoliidina oma koha mitmel pool maailmas? Saatejuht on Jim Ashilevi.
Kultuuririkkuse aasta saadet toetab Kultuuriministeerium ja kaasrahastab Euroopa Liit.