Nädala raamat
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/PQjAw9TnvFkfsT2YISkUHua75xJAKMQwpDNNRqch.png)
Episoodid
Nõukogude aeg ei olnud kohati üldse ilus aeg. Nii selgitab lugejale läbi nelja erineva loo Vladimir Pool, kes dokumentidele tuginedes kõneleb nii Vares-Barbaruse salapärasest surmast, EKP 8. pleenumist ning ajastu hammasrataste vahele jäänud inimestest ja saatustest.
Andrés Reséndez "Vaikse ookeani vallutamine. Tundmatu meresõitja ja suurte avastuste ajajärgu viimane suur avastusretk" kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg.
Selle nädala raamat viib meid ammustesse aegadesse, kui Hispaania purjelaevad püüdsid leida kindlat mereteed üle Vaikse ookeani Aasiasse. Viimase suure avastusretke põnevad seiklused toob meieni Andrés Reséndezi "Vaikse ookeani vallutamine" kirjastuselt Varrak.
Peapiiskop Eduard Prottlich (1890–1942) oli roomakatoliku kiriku vaimulik, Eesti apostellik administraator ja peapiiskop. Ta oli paljude eestlaste hingehoidja ning saatusekaaslane. Tema lugu on heaks hingekosutuseks ja järelemõtlemiseks, kui habras on meie maine elu ja kui lihtne on vabadust kaotada.
Eestis on valitsenud lisaks vanale heale ”Rootsi ajale” ka mitte nii hea ”Poola aeg”. Kuidas kehtestus Poola võim Liivimaal ja Lõuna-Eestis? Kuidas elas maa- ja linnarahvas Poola võimu all? Milliseid sõdu me maal siis peeti? Poola ülemvõim jättis Eesti arengulukku väga sügava jälje, mille paremaks mõistmiseks on raamat suurepärane teejuht.
Jenni Haukio oli kaksteist aastat Soome esileedi, kes seisis Sauli Niinistö kõrval nii välisreisidel kui ka pidulikel üritustel. Millised olid tema kohustused? Milline oli avalikkusele nähtamatu osa tema elust?
Ain Raal ja Kristel Vilbaste "Meie mürgiseimad taimed" kirjastuselt Varrak. Tutvustab Timo Tarve.
Selle nädala raamat tutvustab meile kõige eluohtlikumat osa meie taimeriigist. Saame teada, millised on 21 Eesti mürgiseimat taime, kus on nende kasvukohad ja milliste tunnuste abil neid aegsasti ära tunda.
Juraj Mesík „Vene impeeriumi vältimatu lõpp“ Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Timo Tarve.
Demokraatlikud riigid peaksid valmistuma Venemaa kokkuvarisemiseks, kordamata 20. sajandi vigu – korduvaid katseid päästa Vene impeeriumi. Slovaki politoloog Juraj Mesík esitab veenva analüüsi Venemaa käekäigu kohta pärast lüüasaamist Ukrainas. Ajaloolistele paralleelidele toetudes väidab ta, et Venemaa lagunemine pole mitte ainult tõenäoline, vaid paratamatu, esitades läänele üleskutse asuda ennetavalt Venemaa järgset maailma kujundama.
Selle nädala raamat on Briti ajakirjaniku Daniel Finkelsteini põnevikuna mõjuv lugu 20. sajandi genotsiidist, totalitarismist ja tema vanemate imelisest pääsemisest. Raamat on pälvinud ajalehe The Times aasta raamatu tiitli.
Kiibid on nagu uus nafta. Neid läheb vaja aina rohkem ning kiibitehnoloogia arengust sõltub tervete riikide majanduslik võim. Suurest võitlusest meie aja kõige olulisema tehnoloogia nimel annab ülevaate selle nädala raamat, Chris Milleri "Kiibisõda", Kava Kirjastuselt.
Igal nädalal Tarkade Klubi proovile pannud raadiosaade Mnemoturniir jõuab nüüd meie ette hoopis nädala raamatuna. Kaante vahele on jõudnud parimad küsimused aastatest 2003-2023.