Nädala raamat
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/PQjAw9TnvFkfsT2YISkUHua75xJAKMQwpDNNRqch.png)
Episoodid
Thomas Erikson, "Tagasilöögid minu ümber". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Timo Tarve. Hullud naabrid, tülikad kolleegid ja kõik need teised rasked hetked tööl ja kodus – kuidas nendega hakkama saada? Kas tõesti peab tagasilöökidega leppima? Kindlasti mitte, arvab Thomas Erikson, ja toob oma raamatus ära mitmeid lahendusi, kuidas muuta lüüasaamised oma eduks.
Katrin Kabun, „Arhailiselt high-tech. Lambavilla teadmistepõhine rakendamine" Eesti Kunstiakadeemialt. Tutvustab Marek Strandberg. Kuigi lambavilla on läbi ajaloo hoolega kasvatatud, kantud ja hinnatud, visatakse viimasel ajal see lihtsalt minema. Samas, taastuva materjalina on lambavill hea alternatiiv sünteetilistele kiududele. Katrin Kabuni raamat aitabki meil paremini mõista lambavilla omadusi ja uusi kasutusvõimalusi 21. sajandil.
Douglas Murray, "Hulkade sõgedus". Postimehe kirjastus. Tutvustab Marek Strandberg. Murray esitab oma raamatus suure hulga väga teravaid küsimusi rassi, sugude, seksuaalsuse ja muugi kohta. Kõige kohta, mis tänaseks on muutunud ja muutunud ulatuses, Murray'le muret teeb. Ta näitab kuidas rasside võrdusest on saanud uus rassism – valgeviha ja kuidas sugude võrdusest on saanud feministlikus jõuväljas meestepõlgus. Võrduse puudumisest hoogu saanud «pendel» pole seisma jäänud, vaid vuhiseb teise äärmusse. Ta uurib elavates ja teravates tekstides meie hetke kõige vastuolulisemaid küsimusi: seksuaalsust, sugu, tehnoloogiat arenguid ja rassi, küsides miks ei jäädud seisma, kui ühiskondlikus arengus oli võrdus saavutatud ja paljud probleemid juba lahenenudki?
Heikki Aalto-Alanen, "Armastan Sinus inimest. Aino ja Alvar Aalto lugu". Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Timo Tarve. Maailmakuulsad arhitektid ja disainerid Aino Marsio-Aalto ja Alvar Aalto olid abikaasad ja töökaaslased üle 20 aasta. Nende saavutusi teatakse kõikjal, nende loodud esemed ja hooned on aja jooksul omandanud kultusliku oreooli. Heikki Aalto-Alanen räägib selles raamatus perearhiivist pärit materjalide põhjal oma vanavanemate loo, milles on ainukordsel viisil põimunud kirg, loovus ja töö. Aino ja Alvari kirjavahetus, reisipäevikud, joonistused ja fotod moodustavad jutustuse, milles kõige valjemini kõlab peategelaste endi hääl.
Reet Hiiemäe, "Pärimuslikud märgid ja sümbolid Eestis". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg. Läbi aegade on eestlastel olnud oma sümbolid, mis on kaitsnud neid hirmude ja raskuste eest, ning aidanud tajuda ka elu ülevamat poolt. Mis märgid need on ja millise tähenduse on eestlased neile andnud? Sellest annab ülevaate Reet Hiiemäe raamat "Pärimuslikud märgid ja sümbolid Eestis".
Kristi Kirsberg ja Jan Jõgis-Laats, "Biathlon A&O". Kirjastuselt JVE. Tutvustab Timo Tarve. Otepääl toimunud MK-etapi ajal ilmunud "Biathlon A&O" on väärt teatmeteos igale laskesuusafännile. Raamat sisaldab mälestusi ja intervjuusid meie tipptegijatega, ning jagab selgitusi kõigi laskesuusatamise nüansside kohta.
Catherine Belton, "Putini inimesed. Kuidas KGB võttis tagasi Venemaa ja tungis siis edasi Läände". KAVA Kirjastuselt. Raamatu tõlkis Jana Linnart. Tutvustab Timo Tarve. Sõda Ukrainas ja laiemalt Läänega on Vladimir Putin koos oma vanade KGB kamraadidega ette valmistanud juba aastaid. Selle tarbeks on Putin ja ta lähikondsed järjekindlat kogu Venemaa majanduse rakendanud mustade kassade ja rahapesu skeemidesse. Tulemuseks on tohutud ressursid, mille kasutamise peamine eesmärk on lisaks isiklikule heaolule Venemaa sõjaliste ja mõjutusoperatsioonide rahastamine. Nii väidab oma kõmulises raamatus autor, kes tuginenud mitmete asjaosaliste ütlustele ja dokumentidele. Kes on need Putini inimesed ja Putin ise? Kuula ja saad teada!
Fareed Zakaria, "Kümme õppetundi pandeemiajärgsele maailmale". Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Marek Strandberg. 2019. aastal valla pääsenud koroonaviirus levis kiiresti üle maailma, külvates oma teel paanikat, segadust ja surma ning sundides riike astuma erakorralisi samme. Kuidas suutis üks pisike viirus terve maailma põlvili suruda? Raamat heidab valgust sellele, mismoodi maailm niisugusesse olukorda jõudis, millised looduslikud, poliitilised ja ühiskondlikud tegurid sellele kaasa aitasid, mida on minevikus valesti tehtud ja mida meil sellest õppida on. Mineviku vaatlemise ja oleviku kriitilise hindamise kõrval tutvustab autor ka võimalikke tulevikusuundumusi.
Mikk Targo, "Sa haara kinni mu käest". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Timo Tarve. Mikk Targot pole vaja tutvustada. Eesti popmuusika ajaloos seostuvad Mikk Targo nimega Vitamiin, Muusik Seif, Mahavok, Marju Länik ja paljud teised. Samas, Miku meenutusi kuulates on nii mõnigi sõber arvanud, et need mõtleb ta küll ise välja. Aga ei ole nii. Kuula, naera ja imesta – Mikk Targo "Sa haara kinni mu käest".
Esko Aho, "1991. Mustade luikede aasta". Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Marek Strandberg. Aasta 1991 läks ajalukku kui suurte murrangute aeg – see oli selge piir kahe ajastu vahel. Ettearvamatuid ja vähetõenäolisi jõude, mis põhjustavad vapustavaid muutusi, on poliitiline mõtleja Nassim Taleb nimetanud mustadeks luikedeks. Just nende sõnadega ristis Esko Aho, Soome peaminister 1991–1995, mälestused oma esimesest aastast riigitüüri juures. Oma meenutustes avab ta akna otse toonaste sündmuste keskpunkti, kirjeldades riigijuhtide ning võtmeisikute suhtlust ja valikuid sageli võimatuna näivas olukorras.