Nädala raamat
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/PQjAw9TnvFkfsT2YISkUHua75xJAKMQwpDNNRqch.png)
Episoodid
Selle nädala raamat on Briti ajakirjaniku Daniel Finkelsteini põnevikuna mõjuv lugu 20. sajandi genotsiidist, totalitarismist ja tema vanemate imelisest pääsemisest. Raamat on pälvinud ajalehe The Times aasta raamatu tiitli.
Kiibid on nagu uus nafta. Neid läheb vaja aina rohkem ning kiibitehnoloogia arengust sõltub tervete riikide majanduslik võim. Suurest võitlusest meie aja kõige olulisema tehnoloogia nimel annab ülevaate selle nädala raamat, Chris Milleri "Kiibisõda", Kava Kirjastuselt.
Igal nädalal Tarkade Klubi proovile pannud raadiosaade Mnemoturniir jõuab nüüd meie ette hoopis nädala raamatuna. Kaante vahele on jõudnud parimad küsimused aastatest 2003-2023.
Putukad ümbritsevad meid tohutu liigirohkusega. Neid võib kohata igal pool – majas, aias ja looduses. Heiko Bellmanni rikkalikult illustreeritud raamat aitab meil kiiresti putukamaailma tegelastega tuttavaks saada.
On öeldud, et Venemaa käitumist ei saa mõistusega võtta. See ei vasta tõele. Kui teada tegureid, mis mõjutavad Venemaa juhtkonna otsuseid ja seega ka tegevust, võib aru saada isegi tema pealtnäha irratsionaalsest käitumisest. Naabrite tuleviku jaoks on selle tegevusloogika mõistmine elulise tähtsusega.
Selle nädala raamatu peategelasteks on loomad, kes püüavad loovuse abil sammu pidada inimtekkeliste keskkonnamuutustega. Keskkonnareostus, elupaikade kadu ja killustumine, kliimamuutused, ressursside ületarbimine ja linnastumine mõjutavad lisaks metsikutele loomadele ka nende sugulast, inimliiki. Looduse hea käekäik on seetõttu indikaator selle kohta, millist elukeskkonda me loome endale ja oma lastele.
Maria Mägi Rohtmets ja Indrek Rohtmets "Kahekesi kõnnumaal" kirjastuselt Varrak.
Aafrika on Maria Mägi-Rohtmetsa ja Indrek Rohtmetsa arm, mida abielupaar on külastanud kümneid kordi. See raamat on nende retkede Aafrika essents. Sinna on kätketud nii meie erakordsed looduskogemused kui ka igapäevaelu koos sellega kaasnevate inimlike emotsioonidega – hirmude, rõõmude, üle- ja läbielamistega. Raamatut tutvustab Timo Tarve.
Venemaa ajaloo teise osa peategelaseks on Ivan IV, kes sai päranduseks suuri ümberkorraldusi vajava riigi. Ta oli vastuoluline isiksus, kelles on nähtud nii suurt reformaatorit kui ka despooti.
Mida me teame noorte vaimse tervise kokkuvarisemisest? Kuidas anda neile tagasi tervem ja vabam lapsepõlv? Sotsiaalpsühholoog Jonathan Haidt esitab faktid teismeliste vaimuhaiguste epideemia kohta, mis tabas korraga paljusid riike.
Selle nädala raamat toob teieni tuntud priimabaleriini ja balletipedagoogi Tiiu Randviiru mälestusi nii kooliajast, tantsijakarjäärist kui ka silmapaistvatest õpilastest. Mälestusi aitas kirja panna Arne Mikk.