Nädala raamat
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/PQjAw9TnvFkfsT2YISkUHua75xJAKMQwpDNNRqch.png)
Episoodid
Martin Goodman "Judaismi ajalugu" Postimehe kirjastuselt. Judaism on üks maailma vanimaid religioone, mis on enam kui kolme aastatuhande jooksul säilitanud oma erilise identiteedi, hoolimata erakordselt mitmekesistest vormidest ja uskumustest. Martin Goodmani põhjalik ülevaade kirjeldab judaismi tekkelugu ja arengut erinevate ajastute jooksul ning seoseid selle mõttesuundade, sektide ja traditsioonide vahel. Raamatut tutvustab Timo Tarve.
"Noblessner. Allveelaevatehase metamorfoosid 1912–1940" Eesti Meremuuseumilt. Tutvustab Marek Strandberg. Selle nädala raamat heidab pilgu Noblessneri allveelaevatehase ajalukku. Vaatleme lähemalt tehase rajamist, Eesti tööstusarhitektuuri ning sel ajal tegutsenud nimekaid ettevõtteid.
Selle nädala raamat laotab meie ette Jeruusalemma 3000 aasta pikkuse ajaloo. Kuidas sai ühest väikesest linnast Püha linn, „maailma keskpunkt” ja Lähis-Ida rahuprotsessi võti?
Angela Merkel "Vabadus. Mälestusi aastatest 1954–2021" kirjastuselt Rahva Raamat. Selle nädala raamat toob meieni peaaegu uskumatu loo sellest, kuidas ühest Ida-Saksa tüdrukust sai Saksamaa esimene naiskantsler. Angela Merkel meenutab oma raamatus nii riigikantsleri argipäevi kui ka suure poliitika telgitaguseid. Raamatut tutvustab Timo Tarve.
Selle nädala raamat annab mitmekülgse ülevaate Eesti vanausuliste ajalukku, ainulaadsesse kultuuri ja keelde. Kakskeelse leksikoni vormis tutvustatakse vanausuliste asulaid mööda Peipsi läänerannikut, nende elamuid ja majapidamisi, argiseid esemeid ja töid, kodude sisustust, saunakombeid ja palju muudki.
Selle nädala raamat räägib meile täiesti uue loo Teisest Maailmasõjast. Auhinnatud ajaloolane Sean McMeekin näitab oma mahukas uurimuses, et sõja käivitavaks jõuks ei olnud mitte Adolf Hitler, vaid Jossif Stalin, keda liitlased peaaegu pimesi toetasid.
Nõukogude aeg ei olnud kohati üldse ilus aeg. Nii selgitab lugejale läbi nelja erineva loo Vladimir Pool, kes dokumentidele tuginedes kõneleb nii Vares-Barbaruse salapärasest surmast, EKP 8. pleenumist ning ajastu hammasrataste vahele jäänud inimestest ja saatustest.
Andrés Reséndez "Vaikse ookeani vallutamine. Tundmatu meresõitja ja suurte avastuste ajajärgu viimane suur avastusretk" kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg.
Selle nädala raamat viib meid ammustesse aegadesse, kui Hispaania purjelaevad püüdsid leida kindlat mereteed üle Vaikse ookeani Aasiasse. Viimase suure avastusretke põnevad seiklused toob meieni Andrés Reséndezi "Vaikse ookeani vallutamine" kirjastuselt Varrak.
Peapiiskop Eduard Prottlich (1890–1942) oli roomakatoliku kiriku vaimulik, Eesti apostellik administraator ja peapiiskop. Ta oli paljude eestlaste hingehoidja ning saatusekaaslane. Tema lugu on heaks hingekosutuseks ja järelemõtlemiseks, kui habras on meie maine elu ja kui lihtne on vabadust kaotada.
Eestis on valitsenud lisaks vanale heale ”Rootsi ajale” ka mitte nii hea ”Poola aeg”. Kuidas kehtestus Poola võim Liivimaal ja Lõuna-Eestis? Kuidas elas maa- ja linnarahvas Poola võimu all? Milliseid sõdu me maal siis peeti? Poola ülemvõim jättis Eesti arengulukku väga sügava jälje, mille paremaks mõistmiseks on raamat suurepärane teejuht.