Nädala raamat
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/PQjAw9TnvFkfsT2YISkUHua75xJAKMQwpDNNRqch.png)
Episoodid
Vahur Laiapea, "Ukraina päevikud", Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Marek Strandberg. Sõda vajab statistikat. Arvandmeid hävitatud vaenlase ja tehnika, kaotuste ja saavutuste kohta. Aga sõja mõistmiseks on oluline tunda sõtta läinud või sinna jäänud inimese hinge ja nägu. Sõda avab inimese sisu armutult. Nõrgaks peetu võib osutuda tugevaks, seni tugevaks arvatu argpüksiks. Nende inimeste elu, saatust ja omanäolisust on Vahur Laiapea oma lugudes avanud. Et nad ei jääks tundmatuteks väärtusteks sõjamatemaatika abstraktsetes valemites.
Ernst H. Gombrich, "Maailma lühiajalugu noorele lugejale". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Timo Tarve. Selle nädala raamat on üks eriline ajalooteos, mida just noored on huviga lugenud nii eelmisel kui ka sellel sajandil. "Maailma lühiajalugu noorele lugejale" on täna ajalookirjanduse klassika, see on paeluv nagu romaan ja teabeküllane nagu entsüklopeedia.
Suzanne Simard, „Emapuud otsimas. Metsa tarkuse avastamine“, tõlkinud Kalle Klein ja Marju Randlane. Postimehe kirjastuselt. Tutvustab Marek Strandberg. Selles silmi avavas ja kaasahaaravas raamatus jutustab Kanada metsaökoloog Suzanne Simard, kuidas tal õnnestus aastakümnete jooksul tehtud katsetega tõestada, et puud suhtlevad omavahel. Nimelt moodustavad nad maa-aluse seeneniidistiku abil tervikliku võrgustiku, mille kaudu üksteist tajutakse, sidet peetakse ja suheldakse. Nii nagu inimeste elugi, sõltub ka metsaühiskond, millele kogu meie olemasolu siin planeedil toetub, koostööst, vastupidavusest ja kokkuhoidmisest.
Orlando Figes, "Lugu Venemaast". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg. Selle nädala raamat on mõeldud kõigile, kes tahavad mõista Putini Venemaad, mille minevik on kinni lugematutes müütides.
Vladimir Pool, “Johan Laidoner. Hävitatud elu”. Postimees kirjastus. Tutvustab Timo Tarve. Kindral Johan Laidoner oli Eesti väljapaistvamaid sõjaväelasi ja riigitegelasi, kelle elu lõppes vangina number 11 Vladimiri vanglas. Raamat valgustab dokumentaalselt Laidoneri ja tema abikaasa Maria elu raskeimat perioodi – asumisele saatmist ja sellele järgnenud vangla-aastaid Nõukogude Liidu erinevates kinnipidamisasutustes. Aluseks dokumendid, protokollid ja isiklikud kirjad.
Thomas Erikson, "Nartsissistid minu ümber". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg. Kes ei oleks kohanud inimesi, kes aina iseendast vatravad. Kes teavad ja oskavad kõike ning peavad end teistest paremaks, ilusamaks ja edukamaks. Kuidas tulla toime enesearmastajatega?
Ivo Parbus, "Lembitu Kuld". Kirjastus Lembitu Raamat. Tutvustab Timo Tarve. Nakkav naer, sorav jutt ja äärmine erudeeritus on vaid mõned märksõnad, millega talletas end spordisõprade meeltesse Eesti üks kõigi aegade paremaid spordireportereid Lembitu Kuuse. 67 lugu, mis sisaldavad lähedaste, sõprade, töökaaslaste ja spordikuulsuste mälestusi väljapaistvast spordireporterist täiendavad seda epiteetide rida veelgi. Nendest lugudest moodustub tervikpilt mehest, kelle kuldaväärt reportaažid ja emotsioonid kasvatasid üles terve põlvkonna jagu spordisõpru.
Taavi Pae, "Viguriga kaardid". Postimees Kirjastus. Viguriga kaardid on ühed harivad ja köitvad kaardid. Neilt saab igaüks oma silmaga uudistada, millal langevad Eesti eri paigus toomehelbed, kus korjata kuremarju ja kui pikk on koolitee. Mõtiskleda Eesti paikade ja kohanimede üle mitme kandi pealt ja rehkendada, mitu pealinna leidub meie maal. Kõik need teadmised on seotud atlaseks, mis kannab nimetust ”Viguriga kaardid”. Raamatut tutvustavad koostaja Taavi Pae ja Marek Strandberg.
Mihkel Raud, “Ühes väikses Eesti linnas”. Kava Kirjastuselt. Tutvustab Timo Tarve. Selle nädala raamatus kirjutab Mihkel Raud oma muusikuteest ning muusikast ja muusikutest, kes on teda kõige rohkem mõjutanud. Juttu tuleb paljudest Eesti muusika staaridest alates Rein Rannapist ja Jaanus Nõgistost kuni Lenna ja Ineseni välja.
Juhan Maiste, "Eesti mõisad ja lossid. Aadlikultuuri seitse aastasada". Kirjastuselt Varrak. Tutvustab Marek Strandberg. Selle nädala raamat kõneleb Eestimaast ja seda tiheda võrguna katvatest mõisaansamblitest. Kunstiajaloo professor Juhan Maiste viib meid rännakule läbi mõisakultuuri ning aitab mõista, kuidas sündisid, kasvasid ja hääbusid Eesti mõisad.