Olukorrast ajakirjanduses
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/fRUqzOKF5EiJGugfqmpcXKnLznuwyXdB97njRSeE.png)
Episoodid
Vanamehed viinavabriku kõrvalt võtavad sedapuhku ette venelaste hingekorje. Kas Kremli eraldatud miljonid on lihtsalt ära varastatud, lollilt laiali loobitud või on midagi, mida me ei märka. Või ei taha märgata. Jutuks tuleb ka Eesti katastroofiline alarahastatus. Eriti valitsuse moodustamise ajal ja valdkondades, kus liidritel on tutvusi toimetuses. Tuleb kärpida, aga samas kõigile juurde anda! Vanamehed vaatavad ka seda, kuidas villase viskamise eest vabandatakse ja mis sellele järgneda võib.
Täna vaatlevad vanamehed viinavabriku kõrvalt riigikogu valimiste ajakirjanduslikku järellainetust. Mille poolest erinevad koalitsioonikõneluste tulemusi ennustada püüdvad eksperdid ja politoloogid astroloogidest ja soolapuhujatest, ning kas ajakirjandus peaks nende hulka suurendama või radikaalselt piirama? Ja kas rõõmsatel telesaadetel „Hüppame koos kandidaadiga“, „Kokkame koos kandidaadiga“ ja „Avame kandidaadi inimlikku poolt“ on nüüd neljaks aastaks lõpp? Lisaks püüame otsida ausat konkurentsi ning arutleme ka riigikapitalismi üle. Loomulikult ei puudu saatest ka meeleolukas pühenduslaul.
Saade "Olukorrast ajakirjanduses" läheb eetrisse, nagu ikka, kohe peale kella üheseid uudiseid ja ikka viinavabriku kõrvalt. Kuna üks vanamees sõitis kaugele, siis sedapuhku jauravad ajakirjanduse üle Rein Lang ja Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja. Kõneks tulevad eesti keeles ilmuvad nädalalahed ja nende tulevik. Nii paberil kui ekraanil. Kui aega üle jääb, räägitakse ka kergejõustikust, metsastatistikast ja vene trollivabarikust.
Enne menurubriiki „Millest me täna rääkida ei jõudnud“ vaagivad Rein Lang ja Väino Koorberg sedapuhku, millest nad möödunud nädalal lehti lugedes ja telekat vaadates aru ei saanud: kuhu suundub Eesti kergejõustik? Kust tuleb sotsiaalne tellimus uhhuu-ajakirjandusele? Kellele annaksime kartulijahust turundusauhinna? Milliste sõnadega ei tohi Venemaa veebis kujutada sealset presidenti ja mis värk oli Putini kokal ajada Eestis?
Vanamehed viinavabriku kõrvalt ei kavatse üles tunnistada mingit mõnuainete tarvitamist. Sest kolleegid "Keskpäevatunnist" kuulutaksid nad seepeale kurjategijateks. Milline on aga ajakirjanduse roll pihiisana ja pihtimuste levitajana, sellest tahavad nad küll oma saates "Olukorrast ajakirjanduses" rääkida. Lisaks sellele märkasid vanamehed erinevalt kogu muust ajakirjandusest, et Tallinnas oli vahepeal Nobeli preemia laureaat ajakirjanik Dmitri Muratov. Tema mõtetest tahavad vanamehed ka rääkida. Saade algab, nagu ikka, kohe peale kella üheseid uudiseid.
Vanamehed viinavabriku kõrvalt arutavad, kas äsjane riigikohtu otsus, mis tühistas Ekspressi ajakirjanike trahvimise, ikka tõi ajakirjandusmaailma leevendust või peaksime ka edaspidi ajakirjandusvabaduse pärast muret tundma. Mõistatame, miks härra Google toob Rein Langi telefoni veidralt sõnastatud teateid Ukraina sõja kohta, ning otsime taga nii vene propagandakanalite sulgemisega kaotsi läinud televaatajat.
Vanamehed viinavabriku kõrvalt tahavad sedapuhku anda oma väikese panuse rahvusliku toidutööstuse arengusse. Kuidas turundada toidutooteid raadios? Kui vorstid maitstud ja turundatud, võtavad vanamehed jutuks tankid, postiteenuse, parteide reitingu ja kui aega üle jääb, siis mõne muu teema ka.
Mis loom on Wikipedia ja miks Parvel tema peale närvi läks? Miks Tartu Kliinikumis lapsi süüakse? Kas eelseisvate valimiste põhiküsimus on ajakirjandusele kohale jõudnud? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsitakse lahendust viinavabriku kõrval esmaspäeval kohe peale kella üheseid uudiseid. Saates "Olukorrast ajakirjanduses" nagu ikka, vanamehed Rein Lang ja Väino Koorberg.
Seekord räägime paberajalehest: millal see vanake ükskord sureb ning mida teha, et see surm oleks võimalikult kauge ja võimalikult valutu? Kas paberleht on luksuskaup või mitte? Milline oleks maailm ilma paberajaleheta? Ja kas tõesti on lehetoimetused paberajakirjanduse allakäigus ise süüdi? Kõigest sellest räägivad viinavabriku kõrval stuudios Väino Koorberg ja Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja.