Olukorrast ajakirjanduses
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/fRUqzOKF5EiJGugfqmpcXKnLznuwyXdB97njRSeE.png)
Episoodid
Ei pääse ka vanamehed viinavabriku kõrvalt, ilma et räägiksid Eesti kõrgest kohast ajakirjandusvabaduse edetabelis ning sellele rõõmsale uudisele järgnenud hiiobisõnumist Eesti Ekspressi ajakirjanike trahvimise kohta. Milline on ajakirjanduse vabadus, milline on ajakirjaniku vastutus ning kas Eesti kohtunikud pole mitte avalikku uudishimu liiga loominguliselt tõlgendanud? Sekka loomulikult uudiseid avaliku arvamuse rindelt, kus Vene propagandistid kipuvad tuumasõja teemal hulluks minema. Saade „Olukorrast ajakirjanduses“ Rein Langi ja Väino Koorbergiga pardal stardib Kuku Raadios esmaspäeval kell 13, kohe pärast uudiseid.
Vanamehed Rein Lang ja Väino Koorberg viinavabriku kõrvalt sügavad kukalt - kus küll on see müstiline rahandusasutus, mis liisib meie rahvuslik-riiklikule lennufirmale, millel pole ainsatki lennuliini, kapitali ega tulu, 10 suurt lennukit, et pisnessi teha. Ehk leiab meie ajakirjandus selle üles nagu ka riigifirma vagunid, mis vene avarustes logistilisi ülesandeid täidavad. Tolm ja suits ERR-s on hajunud ja varesed samas järjekorras traadil taas istumas. Kas veel viis aastat "Õnne 13" tähe all? Ei saa vanamehed mööda minna ka Twitterist ja sõnavabadusest.
Kas ajakirjandus peaks rohkem hädaldama selle pärast, et keegi juhtus mõnel vene veebilehel nägema eestimaist reklaami, või arvutama kokku, kui palju me gaasi ja naftat põletades toidame Vene sõjamasinat? Miks me pole Pronksiööst möödunud 15 aasta jooksul saanud hakkama oma venelastega ja venekeelse ajakirjandusega? Mis saab Venemaa ajakirjandusest, kus Putini valitsus seab toimetustesse komissarid ja kus tänaseks tegutseb juba ligi 150 nimekat „välisagenti“? Mida teha rahvusringhäälinguga ja keda selle etteotsa valida? Ja kuidas see on seotud kerkiva kriisiga, kus voogedastusplatvormid räägivad mureliku suuga kundede vähenemisest? Üks loll jõuab nädalaga rohkem küsida kui sada tarka vastata. Kardetavasti jätkub Rein Langil ja Väino Koorbergil meediaga seotud teemasid küllalt ka saate populaarseimasse rubriiki „Asjad, millest tahtsime teile rääkida, aga ei jõudnud“.
Vene sõjalaev läks! Vanamehed Rein Lang ja Väino Koorberg mõtisklevad, kas vene sõjakommunikatsioonis on sõnumite autorid tõsiusklikud või tegelevad iseenda intellektuaalse lõbustamisega leivateenimise kõrval.
Sõda käib seitsmendat nädalat ja ajakirjanduses ilmub üha jõhkramaid lugusid ja verisemaid pilte Vene sõdurite metsikustest Ukrainas. Kui naturaalseks saab, peab ja tohib metsikuste kujutamisega minna ja kuidas portreteerida genotsiidi? Kas ajakirjandus peaks hirmsaid kujundeid millegi toredaga tasakaalustama? Millal meil kõigil sõjast villand saab ning me pöördume tagasi tiktokkerite, juutuuberite ja seltskonnadaamide toredasse maailma? Kõigest sellest kavatsevad Rein Lang ja Väino Koorberg tänases saates rääkida. Aga saatest ei puudu ka meeleolukas tervituslaul ning traditsiooniline rubriik Eesti Rahvusringhäälingu juhtimise teemal.
Kust lihtne lehelugeja võiks sõja kohta teada saada? Ja millal seltsimehed jälle valitsuse vahetama hakkavad. Vaenu õhutada muidugi ei või ja kui siis ôige natukene. Kõigest sellest räägivad Rein Lang ja Väino Koorberg ehk siis vanamehed viinavabriku kõrvalt saates "Olukorrast ajakirjanduses", mis algab nagu ikka, kohe peale kella üheseid uudiseid.
Rein Lang ja Väino Koorberg räägivad sedapuhku – oh üllatust! – jälle sõjast. Kas aga juttu tuleb lahingutest Ukrainas, võitlusest Venemaa vaba ajakirjanduse nimel, võidurelvastumisest ja lahingutest eelseisvate valimiste liidrikoha pärast, heitlustest energiakandjate nimel või hoopis usutavast heidutusest rahvusringhäälingu juhi valimisel, saate teada, kui kuulate saadet „Olukorrast ajakirjanduses“ Kuku Raadio eetris esmaspäeval kell 13, kohe pärast uudiseid.
Kuidas lihtsameelselt tormata venelaste psühhorelvade kaitsele? Oli õpetlik nädal. Sellest, kuidas rumalus segab arukust sõja kajastamisel ja ka sellest, kui lihtsalt ununeb ajakirjandusel silma peal hoidmine imelikel riiklikel ja mitteriiklikel äridel, räägivad Rein Lang ja Väino Koorberg saates "Olukorrast ajakirjanduses".
Loomulikult tahaksime rääkida muust, aga peame rääkima ikkagi Ukrainast ja Ukraina sõjaga seonduvast. Rääkima „vene maailma“ mõttelaadist ja arutlema, kas ja kuidas selle vastu astuda. Kuidas elada kõrvuti naabriga, kes ihaldab ligimese vara, naist ja teenijat? Kas venelastel ja ukrainlastel saab Eestis olla ühine inforuum? Mis saab nüüd Vene ajakirjandusest ning kuidas on sõda sundinud sotsiaalmeediat ennast muutma? Kõik selle võtavad Rein Lang ja Väino Koorberg jutuks saates „Olukorrast ajakirjanduses“, mis läheb Kuku raadios eetrisse esmaspäeval kell 13, kohe pärast uudiseid.
Rein Lang ja Väino Koorberg võtavad saates "Olukorrast ajakirjanduses" vaatluse alla Venemaa sõjamasina osaks oleva propagandateenistuse mõju auditooriumile nii Eestis kui Venemaal. Kahetsusväärselt on pikka aega töötanud häma, et tegu on ajakirjandusega, millele peaks laienema sõnavabadus. Relvadel ei ole sõnavabadust ja need tuleb neutraliseerida. Kangelaslikult jätkab vene sõjanarratiivi edastamist meie suurim teleplatvorm TELIA ja seda imeliku telekanali RBK edastamisega. Miks küll? On see ikka tõesti üksnes Putini sõda või vastutab selle eest vene rahvas. Kas osaliselt või kollektiivselt?