Olümpiaraadio
Episoodid
Rasmus Kagge ja Kertu Jukkum räägivad Raimo Ülaverege sellest miks psühholoog on sportlase jaoks sama oluline kui füsioteraapia või toitumine ning ka põhjustest, miks paljud atleeedid poolel distantsil alla annavad.
Viimane saade! Pariisi olümpiamängude alguseni on jäänud ainult viis päeva ja sel puhul võtame luubi alla eesootavad võistlused. Esmalt on külas Postimehe spordiajakirjanikud Henry Lääne ja Karl Juhkami, kelle abil vaeme Eesti olümpiakoondise võimalusi. Kellelt võib oodata medaleid, mis liigitub õnnestumiseks ja mida olümpiakoondise koosseis Eesti spordi kohta ütleb. Olümpiamängude üks kroonjuveele on meeste korvpalliturniir, kus tänavu kohal maailma suurimad staarid eesotsas LeBron Jamesi ja Stephen Curry'ga. Kas Ameerika Ühendriikide meeskonna viies järjestikune kuldmedal on eeldatav tulemus või suudavad teisedki sõna sekka öelda? Nii selles kui ka muudel korvpalli olümpiaturniiri puudutavates küsimustes aitab selgust Ivar Jurtšenko. Saate lõpetuseks aga kokkuvõte Olümpiaraadio 69-saatelisest teekonnast. Saatejuht on Ott Järvela.
Ainult tosin päeva on jäänud olümpiamängude avatseremooniani, mis sümboliseerib kõigi Pariisis võistlevate sportlaste jaoks suurt ja olulist verstaposti, mille nimel on rügatud aastaid või aastakümneid. Samamoodi ka tunamullune Eesti aasta meessportlane Janek Õiglane, kelle jaoks on Pariis olümpiadebüüt. Tänases Olümpiaraadios tutvustab Õiglane mõtteid ja tundeid, mis teda tippvõistluse eel valdavad. Pariisi olümpiavõistlusi vahendavad Eesti televaatajatele Kanal 2 ja Duo 5. Kokku jõuab eestikeelseid olümpiaülekandeid eetrisse 250 tunni jagu ning Duo Media spordi peaprodutsent Toomas Vara tutvustab oma lahingplaani ja kommentaatoreid, kes võistlusi vahendama hakkavad. Nende seas on nii kogenud tegijaid, üllatusnimesid kui ka mitmeid endisi või praegusi tippsportlasi. Saatejuht on Ott Järvela.
Kõrgushüppaja Elisabeth Pihela oli kõigest poolteist aastat tagasi tippspordiga hüvasti jätmas, sest asjad ei sujunud ja emotsioonid polnud need, mille nimel hommikust õhtuni pingutatakse. Mullu kevadel leitud uus hingamine on aga toonud isikliku rekordi ning esimesed ülesastumised maailma ja Euroopa meistrivõistlustel. Nüüd ootab Pihelat ees elu esimene olümpia. Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee kinnitas reedel Eesti koondise 26. juulil algavateks Pariisi olümpiamängudeks. Prantsusmaa pealinnas esindab Eestit 25 sportlasest ja 1 hobusest koosnev esindus. On seda palju või vähe või parasjagu ning millised on seda numbrit mõjutavad asjaolud? Neis küsimustes aitab saates selgust luua Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles. Saatejuht on Ott Järvela.
Kui Pariisi olümpiamängud 11. augustil lõpevad, ei rauge Prantsusmaa pealinnas spordirütm, sest 28. augustil algavad samas kohas paralümpiamängud. Kuus aastat tagasi Tokyos 50 meetri selilidistantsil võistlusklassis S4 6. koha saavutanud ujuja Matz Topkin valmistub karjääri teiseks paralümpiaks. Pinge kasvab iga päevaga ja ärevus trügib tasapisi hinge, aga see kõik on positiivne ja äge, kinnitab Topkin. Eesti paraspordi jaoks on Pariisi mängud pöördelised, sest esimest korda jõuavad võistlused Eesti televaatajani. Olümpialiikumine ei kätke endas üksnes võistlusi, vaid ka nii-öelda pehmemaid valdkondi. Üheks neist on olümpiaharidus ehk olümpismi põhimõtete tutvustamine, millega tegeleb Olümpiaakadeemia. Suur spordi- ja olümpiasõber, mitmetel rahvusvahelistel võistlustel vabatahtlikuna töötanud Alfred Värnik osales Eesti delegaadina juunis toimunud Rahvusvahelise Olümpiaakadeemia noortesessioonil ning tutvustab kuuldut, nähtut ning tekkinud mõtteid. Saatejuht on Ott Järvela.
Autospordi kuningliku sarja vormel 1 uksele on viimase paarikümne aasta jooksul koputanud või proovinud koputada mitu Eesti võidusõitjat, aga seni pole see uks mitte kellegi ees avanenud. Praegu on sellele uksele koputamisega ametis 20-aastane Paul Aron, kes tõusis üle-eelmisel nädalal vormel 2 MM-sarja liidriks. Olümpiaraadios räägib Aron nii vormel 2 telgitagustest ja valemist, mis teeb võidusõitjast kiire võidusõitja. Lisaks aastate jooksul paika timmitud intuitsioonile on vaja ka väga klaari mõtlemist. Eesti olümpiakoondises on praeguse seisuga 21 liiget ja mõned tulevad usutavasti veel juurdegi. Eesti Olümpiakomitee kommunikatsioonijuht Merili Luuk tutvustab erinevaid reegleid ja protseduure, millega kõik olümpiale sõitvad sportlased peavad kursis olema ja arvestama. Rahvusvaheliste uudiste tutvustame endise NBA korvpalluri Chase Budingeri põnevat juhtumit – Pariisi olümpiale sõidab ta rannavõrkpallurina. Saatejuht on Ott Järvela.
Eesti käsipallikoondise vasakukäelisel viskekahuril Dener Jaanimaal on selja taga kolm hooaega eksootilises Jaapani kõrgliigas, kus nii käsipall kui ka muu elu kõik hoopis teistsugune kui Euroopas. Saates meenutab Jaanimaa ka oma aega maailma tippklubis THW Kiel ning räägib Eesti koondise suurest eesmärgist. Paar nädalat tagasi esitles Indrek Schwede raamatut, mille pealkirjaks "Eesti jalgpalli ajalugu II osa. Esimesest jalgpallistaadionist 1925 kuni esimese MM-valikmänguni 1933". Schwede tutvustab põhjuseid, miks Eesti jalgpalli põhjaliku ajalooülevaate koostamine talle südameasjaks on saanud. Jalgpall on Schwede sõnul kommunismi ohver, kes on nüüd taastanud või taastamas kohta, kus nad Eesti spordis kahe Maailmasõja vahel asusid. Saatejuht on Ott Järvela.
Eesti naiste jalgpallikoondist ootab reedel ees pidupäev, sest mängupäev on ju alati pidupäev. Euroopa meistrivõistluste valiksarjas võõrustatakse A. Le Coq Arenal Albaania naiskonda. 2023. aasta Eesti naisjalgpallur Lisette Tammik tutvustab väljakutseid ja paratamatusi, millega ta hakkama ja leppima peab, et oma armastatud spordialaga tegeleda. Eesti Olümpiakomitee turundusjuhi Margus Kiivri abil sukeldub Olümpiaraadio spordijuriidika keerulisse maailma ja selgitab, miks kehtivad olümpiasportlase sponsorile olümpia ajal ranged piirangud. Duo Media spordi peaprodutsent Toomas Vara räägib Kanal 2 ja Duo 5 kanalite olümpiaplaanidest. Pariisi mängude ajal lülitub Kanal 2 täielikult olümpialainele ning tavaprogrammist jääb alles üksnes saade "Reporter". Ülejäänud eetriaja täidavad olümpiaülekanded, mida jõuab Eesti televaatajani kokku 250 tunni jagu. Saatejuht on Ott Järvela.
Ujumine on korvpalli ja kergejõustiku kõrval suveolümpiamängude üks kolmest nii-öelda põhialast, mida näidatakse ja vaadatakse palju ning igas maailma otsas. Selle valguses on rõõm tõdeda, et Eesti ujumine pole kunagi olnud nii võimas kui praegu, kaks ja pool kuud enne Pariisi olümpiamängude algust. 2023. aasta Eesti naissportlane Eneli Jefimova räägib nii olümpiaks valmistumisest, aga ka oma argielust, sest tippspordi kõrvale peavad mahtuma ka keskkool ja lõõgastumisaeg. Seda kõike olukorras, kus ööpäev piirdub endiselt kõigest 24 tunniga. Eesti olümpiakoondise esindusvormi autor, disainer Reet Aus tutvustab olümpiakollektsiooni valmimise protsessi, mis kestis üle aasta ja päädis vahvate taaskasutuspõhimõtteid järgivate rõivastega. Lisaks tuleb välja, et olümpiarõivaste disainimine on Reet Ausi jaoks 44 aastat vana perekondlik traditsioon. Saatejuht on Ott Järvela.
Viis aastat tagasi Eesti tippspordi toetamiseks loodud üksus Team Estonia on läbi terve oma olemasolu olnud kriitika objektiks. Erinevate arvajate sõnul on raha liiga vähe või siis seda jagatakse valesti. Team Estonia projektijuht Raido Mitt selgitab, millise summaga nad Eesti tippsporti toetades opereerivad, millistest põhimõtetest lähtuvalt seda jagatakse ja miks on vale võrrelda Team Estoniat juba enam kui paarkümmend aastat toimetanud Norra või Taani ekvivalentidega. Eesti meeste võrkpallikoondise peatreener Alar Rikberg tutvustab plaane ja väljavaateid, millega koondis läheb vastu Euroopa Kuldliigale ja suve teises pooles ootavatel EM-valikmängudele, kus vastased varasemate kordadega võrreldes oluliselt tugevamad. Võrkpallimeeskonna eduloo jätkumiseks on vaja tublisid õnnestumisi. Saatejuht on Ott Järvela.