Olümpiaraadio
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/HTv0NtvzCTPIpF1COgt1cDc1SrlTFF9dDmWckTOd.png)
Episoodid
Eesti jalgpallikoondise ründaja Henri Anier lõi Eesti aja järgi täna varahommikul värava Hong Kongi meistrivõistlustel. Tema praeguseks koduklubiks ja töökohaks on Hong Kongi klubi Lee Man. 32-aastase Anieri jaoks on see jalgpallitöö tegemiseks juba 10. välisriik. Intervjuus olümpiaraadiole räägib Anier nii teda uutesse keskkondadesse viivast seiklushimust kui ka rutiinidest ja reeglitest, mida on vaja järgida, et erinevates maailma otstes kohaneda ja sportlikult edukas olla. Rahvusvahelises plokis tuleb jutuks seitsme olümpiaala plaan 2026. aastal taas ühiselt Euroopa meistrivõistlusi läbi viia. Ning kuna läheneb 8. detsember, kui Eesti Olümpiakomitee tähistab 100. sünnipäeva, on külas ka Olümpiakomitee kommunikatsioonijuht, et tutvustada sündmusi, mis seoses tähtpäevaga on toimunud ja toimumas. Tuleb välja, et Gerd Kanter on ühel põneval võistlusel endiselt Eesti parim. Saatejuht on Ott Järvela.
Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnab organisatsiooni 100. aastapäeva künnisel, et praeguse ametiaja viimaseks aastaks on tal üks unistus – spordirahvas ühe mütsi alla tuua ja valjemalt oma õiguste eest võitlema panna. Mille jaoks jagub EOK-l praegu jõudu ja vahendeid ja oskusteavet? Aga jutuks ka praktilisemad teemad ehk et millised on näed Eesti medalivõimalusi Pariisi olümpial ja mida teha, et Eesti spordis poleks šansse kahjustavaid tülisid nagu praegu vehklemises? 2022. aasta Pekingi taliolümpial esile tõusnud Venemaa iluuisutaja Kamila Valijeva dopingujuhtum on endiselt lahenduseta. Selgitame asjaolusid ja võimalikke lahendusi. Samuti on stuudios Eesti Cheerleadingu Liidu juhatuse liige Laura Karindi, et tutvustada selle filmidest tuntud hoogsa spordiala tegemisi ja põhimõtteid. Muuhulgas selgub, mis asi on sahistaja? Saatejuht on Ott Järvela.
Maastikurattur Janika Lõiv saavutas tänavu maailma karikasarja kokkuvõttes 19. koha ning on kindlalt teel Pariisi olümpiamängudele kvalifitseerumise suunas. Miks kuulub Lõivu treeningute hulka sparring BMX-ratturitega? Kuidas erineb maastikurattamaailma sisemine korraldus maanteerattasõidu maailma omast? Ning miks tekitas Tokyo olümpial täidetud unistus kohe uue, Pariisi olümpiaga seotud unistuse. Kiiruisutreener Mart Markus toimetab nii Tallinna Kiiruisuklubi juhi kui ka Eesti Uisuliidu juhatuse liikmena selle nimel, et lisaks Marten Liivile jõuaksid maailma tipu lähedale ka teised Eesti kiiruisutajad. Kuidas muutis spordiala olukorda neli aastat tagasi avatud Härma ovaal Lasnamäel? Milline on loogiline teekond Eestist kiiruisutamise maailma areenile? Saatejuht on Ott Järvela.
Maadlus on olümpiamedalite arvu poolest Eesti edukaim spordiala. Kõik senised olümpiamedalid on võitnud meesmaadlejad. 22-aastane Viktoria Vesso on noor ja kange Eesti naine, kel plaanis seda olukorda muuta. Esimene hooaeg täiskasvanute seas oli Vesso jaoks väsitav ja õpetlik, aga samas ka nauditav. Kuidas ta maadluse juurde sattus ja mis teda seal juba 14 aastat kinni hoiab? Jäähokiklubi HC Panter tegi suvel julge sammu ja liitus Balti liigaga, kus peab põhihooaja jooksul 32 kohtumist Läti ja Leedu tugevamate klubidega. See on väljakutse nii sportlikult, organisatoorselt kui ka finantsiliselt. Klubi juhatuse liige Kaupo Kaljuste tutvustab meeskonna toimimise aluseid ja arutleb Eesti jäähoki sõlmküsimuste üle. Saatejuht on Ott Järvela.
Mootorratta triali-sõitu on kombeks nimetada trikitamiseks, aga tänavuses MM-sarjas 9. Doha saavutanud Keity Meier arvab, et paslikum on öelda mootorrattatants. Olümpiaraadios põhjendab Meier oma arvamust, räägib põgusalt ükssarvikutest ja pikemalt kahe aasta tagusest julgustükist, kui ta mootorrattaga 117 meetri kõrgusel Swissoteli ühe torni otsast teise otsa hüppas. Samuti räägib Meier, kui rõvedate olukordade otsa võib naissportlane sponsoreid otsides sattuda. Eesti parim snuukrimängija Andres Petrov saavutas nädala alguses karjääri kaalukaima võidu, kui alistas maailma edetabeli neljanda numbri Mark Alleni. Snuuker on üks osa piljardispordist, mille tegemisi Eestis ja laias maailmas tutvustab Eesti Piljardiliidu tegevjuht Kristjan Kuusik. Muuhulgas saab vastuse küsimus, kuidas snuuker ja piljard omavahel läbi saavad? Saatejuht on Ott Järvela.
Eesti käsipalli suur siht on viimased 15 aastat püsinud sama – jõuda meeste koondisega EM-finaalturniirile. 2011 kõigest ühe võidu kaugusel olnud saavutus on aga jäänud püüdmatuks ja nihkunud isegi kaugemale. Kuidas edasi? Eesti meeste käsipallikoondise peatreeneriks nimetatud Martin Noodla kavandab kerget noorenduskuuri, mis on tema meelest vältimatu, et luua eeldus uueks tõusuks. Seis pole üldse nii nadi ning kuna inimmassiga Eestil läbi lüüa võimalik ei ole, tuleb rõhuda pühendumusele ja targale mõttetööle. Eesti Kriketi Liidu juhatuse liige Mart Tammoja tutvustab värske olümpiaala tegemisi, mis on muudest spordialadest erinevad muuhulgas põhjusel, et kriketis pole koondisesse kuulumiseks vaja kodakondsust. Saatejuht on Ott Järvela.
Reena Pärnat pingutab Pariisi olümpiamängudele jõudmise nimel. Õnnestumise korral saab ta esimeseks kolm korda olümpiamängudel võistelnud Eesti vibulaskjaks. Olümpiadebüüdi tegi Pärnat kõigest 18-aastasena Londonis. Kuidas see kogemus tema maailmapilti muutis ja kuidas jagus kannatlikkust üheksa-aastane olümpiapaus üle elada ja tippspordi juurde püsima jääda? Eesti – Läti korvpalliliigasse kuulub 16 klubi kahest riigist ja põhihooajal peetakse 240 mängu. Kuidas see masinavärk töötab ja töös püsib? Milline on punane joon, mida liiga juhtkond mitte mingil tingimusel ei ületa? Vastuseid jagab Eesti Korvpalliliidu liigade ja võistluste juht Henri Ausmaa. Saatejuht on Ott Järvela.
Kergejõustiku MMil kümnevõistluses 9. koha saavutanud Johannes Erm on ka diplomeeritud mehhaanika-insener. Kuidas aitavad erialased teadmised teda tippspordis ning millised on talle 2017-2023 toimetamiskohaks olnud USA ülikoolispordisüsteemi omapärad. Eesti Triatloniliidu saavutusspordi toimkonna juht Marko Albert lahkab Eesti triatleetide väljavaateid jõuda järgmise aasta Pariisi olümpiale ning selgitab triatlonimaailma toimimisloogikaid. Kuidas saavad omavahel läbi olümpiadistants ja täispikk Ironman? Kus liigub raha ja kui paljudele triatleetidele maailmas seda jagub? Ning miks on triatloni tippspordina ettevõtmise eelduseks see, et inimene peab peast soe olema. Saatejuht on Ott Järvela.
Koolisõitja Dina Ellermann ja tema võimukas mära Donna Anna viisid Eesti ratsaspordi esimest korda olümpiale, kui kvalifitseerusid 2021. aasta Tokyo olümpiale. Kuidas näeb välja koolisõitja igapäevane tegevus? Kui pikka ja millist planeerimist olümpiale jõudmine nõuab? Ja mis kõige tähtsam – kuidas panna hobune tantsima ja tagurdama? Spordi-eetika valdkond on läbi erinevate juhtumite pälvinud viimase aasta jooksul Eestis rohkem tähelepanu kui varem ja tõusnud kohati ka sündmuste keskpunkti. Eesti Antidopingu ja Spordieetika sihtasutuse juhatuse liige Henn Vallimäe selgitab, mille nimel ja kuidas nad tööd teevad. Ning kuidas mõõta antidopingu- ja spordieetika-alase tegevuse edukust. Saatejuht on Ott Järvela.