Tähenduse teejuhid
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/IH99P6a0oho3KtzNXoUsCOHXRINk328Yi5Y2Y3tB.png)
Episoodid
Hooaja esimeses saates räägime Agne ja Alariga pärimuskultuurist.
"Tänu Dostojevski geniaalsusele tunduvad kõik tema kangelased meile täiesti reaalsete inimestena. Vagura liignime ja hirmutava eesnimega vürst Lev Mõškin [lev on vene keeles ’lõvi’ ja mõška ’hiireke’, H. P.] näib samuti täiesti käegakatsutava inimesena," kirjutas Jelena Skulskaja Tähenduse teejuhtide 23. numbris. Jelena nupuke oli samanimelise saatesarja 21. vestlusest "Teine tulemine", mis oli pühendatud Fjodor Dostojevski romaanile "Idioot". Täna pöördume koos Irina Belobrovtseva ja Jaan Rossiga selle teose juurde tagasi. Nii Irina kui Jaan on Tähenduse teejuhtide stuudios teist korda, 116. saates "Täiuslik kunstiteos" oli jutuks "Anna Karenina". Peatse kuulmiseni! H.
Territooriumilt, mis paikneb sealpool surma on meil üsna vähe usaldusväärseid reisikirju. Surmalähedasete kogemustega on asi mõnevõrra parem, tänu meditsiini arengule langevad need omaks palju rohkematele inimestele kui varem. Mida need meile meist ja maailmast räägivad? Sellest me täna vestelda kavatsemegi. Peatse kuulmiseni! Hardo.
Tänase vestluse käimalükkavaks teemaks on Terje Toomistu 2017. aastal valminud menukas dokumentaalfilm "Nõukogude hipid". Terje vestluskaaslaseks on Herbert Murd ja meil on kavas rääkida nõukogude ajast, rahuliikumisest, hipidest ja kontrakultuurist laiemalt.
Peatse kohtumiseni!
H.
"See raamat on ühtaegu nii vanamoodne kui radikaalselt uuenduslik. See on vanamoodne, sest see toetub klassikalistele hingekäsitlustele, uuendusmeelne seetõttu, et see pakub välja ideid, millest nüüdisaegne psühholoogia mööda vaatab," kirjutab oma 1975. aastal ilmunud peateose "Re-Visioning Psychology" eessõnas Ameerika psühholoog James Hillman.
Mu enda jaoks on Hillman olnud Jordan Petersoni, Rupert Sheldrake'i ja Richard Tarnase kõrval üheks viimaste aastate kõige olulisemaks leiuks. Ma avastasingi ta tegelikult 2021. aasta kevadel Richard Tarnasega tehtud intervjuust. Mul on väga hea meel, et ma saan talle nüüd viimaks omaette saate pühendada. Mu mõlemad vestluspartnerid on "Re-Visioning Psychology" eelnevalt läbi lugenud.
Peatse kohtumiseni!
“Niisiis ma loodan, et te suudate võtta loodust sellisena nagu see on – nimelt absurdsena," on öelnud 1965. aasta Nobeli füüsikaauhinna laureaat Richard Feynman. Novembri keskel Tartus salvestatud saates vestlesime Jaak Kikase ja Mihkel Kunnusega kvantfüüsikast ja looduse absurdsusest pisut pikemalt. See saade oli jätkuks 92. vestlusringile "Otsatu potentsiaal".
Head uudistamist!
H.
- aastal asutasid EBS ja EBS üheskoos kursusesarja "Olulised raamatud", mis jõudis sel sügisel oma üheksanda hooajani. Novembri alul lõppenud kursus oli pühendatud Joseph Conradi romaanile "Lord Jim". Täna vaatamegi neljakesi sellele ettevõtmisele tagasi. Agne ja Kaie lõid kursusel kaasa, Ain elas toimuvale kaasa Agne vahendusel.
Peatse kohtumiseni!
H.
Tähenduse teejuhtide 8. numbri teema oli looduse tagasitulek. Selle numbri mütoloogianurgas astus üles filoloog ja folklorist Ülo Valk. Tema artikkel kandis pealkirja "Üleloomulik loodus" ning Ülo kirjutas, et kaugemas eesti rahvausundis puudus koht nii looduslikkusel kui üleloomulikkusel. See mõte jäi mulle meelde ja kümmekond päeva tagasi oli mul Kuku raadio Tartu stuudios võimalik Ülo Valguga sellest pikemalt rääkida. Teiseks saatekülaliseks oli Ülo kolleeg Merili Metsvahi.
Head uudistamist!
H.
"Erinnüste missa" on mu 2013. aasta kevadel Postimehes ilmunud laastuke, mis sai ka "Kassi nurinate" kaante vahele. "Kreeka mütoloogias jälitasid oma ema tapnud Orestest kättemaksujumalannad erinnüsed ('vihased'). Nende raev lahtus alles pärast õigeks mõistvat kohtuotsust, misjärel neid hakati kutsuma eumeniidideks ('heatahtlikeks'). Lääne progressiivse ajastu kõige olulisemaks saavutuseks on kahtlemata monstrumlik riigiaparaat. Viimastel aastakümnetel on see olnud üsna heatahtlik. Segastel aegades sirutuvad selle malaka järele aga taas ajaloo sihti teadvate prohvetite käed. Just siis võivad eumeniididest jälle erinnüsed saada. Nagu näitab Grary missa: prouadel on ühine DNA," kirjutasin ma seal.
Sel suvel ilmus eesti keeles prantsuse-ameerika kirjaniku Jonathan Littelli 2006. aastal trükivalgust näinud Prantsuse kõrgete auhindadega pärjatud romaan "Eumeniidid". ""Eumeniidid” on kui meie aja „Odüsseia”, mis rullub lahti läbi Teise maailmasõja. Raamatu lõputuna näivatel lehekülgedel vilksatab rohkem kui kaks tuhat reaalset ja veidi vähem reaalset isikut Hitlerist Eichmannini, Goebbelsist Göringini. Peategelase ebatavaline saatus viib ta Babi Jari massihukkamiste tunnistajaks, mägijuutide küladesse Kaukaasias, Stalingradi alla, Pariisi tolle aja juhtivate intellektuaalide seltskonda ning otse põrgusse Poola ja Saksamaa koonduslaagrites," kirjutatakse Varraku kodulehel.
Olen palunud tänasesse saatesse teose tõlkija Heli Alliku ja selle raamatu värskelt läbi lugenud Sven Tammingu . Nii Heli kui ka Sven on saates esimest korda. Sven kirjutas aga loo "Tähenduse teejuhtide" 13. numbrisse.
Head kuulamist!
H.
Tähenduse teejuhtide 21. number päris Ilu saladuse järele. Kohapealsete kirjutajate rubriigis astus üles maalikunstnik Kaido Ole, kes väitis usutavalt, et "juurikata roosipõõsas kuivab kiiresti". 23. numbris sirutasime käed Tarkuse tähenduse järele. Selle lehe muusikanurgas kirjutas helilooja Märt-Matis Lill, kelle sõnul on juudikristlikul kultuuripärandil varju kõrval ka valgus.
Täna saavad Kaido ja Märt-Matis kokku Tähenduse teejuhtide stuudios, et pärandist ja roosipõõsast edasi arutada.
Peatse kohtumiseni!
H.