Teadus teab
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/L0WmBbokKHndOjtAIYXKSWUgnGnPkV6BuE4BTZ1C.png)
Episoodid
Ingmar Pastak uuris oma hiljuti kaitstud doktoritöös gentrifikatsiooni Tallinna endistes tööstusasumites. Uurime, miks näiteks Kalamaja ja Pelgulinn muutunud viimasel ajal väga populaarseks ja kas neis piirkondades on toimunud ka pikaaegse elanikkonna väljatõrjumist? Küsib Indrek Ojamets.
Tekstimõistmine on üks vajalik oskus, milleta on keeruline ühiskonnas hakkama saada. Mis mõjutavad lapse tekstist aru saamise arengut ja kuidas tekitada lugemishuvi – seda on uurinud oma doktoritöös Maile Käsper. Saate autor on Indrek Ojamets.
Taastuvenergia on muutunud viimasel ajal üha populaarsemaks. Millised võimalused on just päikeseenergial ja millised võiks tulevikus olla veelgi tõhusamad päikesepaneelid, sellest räägib lähemalt Tallinna Tehnikaülikooli professor Maarja Grossberg.
Kuidas luuakse vaktsineerimise kohta tähendusi? Kuidas mõjutavad need vaktsineerimisotsuse kujunemist hooajalise ja pandeemilise viirusnakkushaiguse puhul ja kuidas käituda inimesega, kes ei soovi ennast vaktsineerida? Neile küsimustele teab vastata Tallinna Tervishoiukõrgkooli õppejõud Kadi Lubi, kes on koos kolleegidega seda teemat lähemalt uurinud. Saatejuht on Indrek Ojamets.
Põhikooli lõpuks on lausa 30 protsendil Eesti õpilastest diagnoositud lühinägevus. Miks on lühinägevuse levimus viimastel aastakümnetel kasvanud ja mida saame ise ära teha, et niisugust probleemi vältida. Lähemalt teab selgitada Teele Palumaa, kes on Ida-Tallinna Keskhaigla arst-resident oftalmoloogia erialal. Küsib Indrek Ojamets.
Kuidas mõjutas möödunud kevadine ühiskonna lukusolek tippsportlasi. Milline oli tippatleetide võimaluste pagas treenida ja võistelda ning kuidas võis Covid-19 pandeemia mõjutada sportlaste vaimset tervist. Neile küsimustele on hiljuti ilmunud uuringus vastust otsinud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli füsioteraapia ja tervisekaitse osakonna juhataja Anna-Liisa Tamm. Saatejuht on Indrek Ojamets.
Miks noored kasutavad estonglishit ehk eesti-inglise segakeelt ja kas tasub karta inglise keele liigset pealetungi? Selgitab Tallinna Ülikooli lektor Helin Kask, kes kaitses hiljuti doktoritöö, kus ta analüüsis noore keelekasutust ilu-, moe- ja elustiili teemaliste blogide ja videoblogide abil. Saatejuht on Indrek Ojamets.
Tartu Ülikooli kultuuriuuringute teadur Atko Remmel selgitab, kuidas on tekkinud niisugune kujutelm, et eestlane on metsarahvas ja kus võiksid selle alged peituda. Saatejuht on Indrek Ojamets.
Vesinikutehnoloogiaga on teadlased tegelenud aastakümneid, ent just viimasel ajal on huvi vesiniku vastu hüppeliselt kasvanud. Millised on vesinikuenergia kasutamise väljakutsed ja võimalused, selgitab Tartu Ülikooli kolloid- ja keskkonnakeemia kaasprofessor Kaido Tammeveski. Küsib Indrek Ojamets.
Kanep on maailmas üks enim kasutatav keelatud uimasti. Tartu Ülikooli inimese füsioloogia professor Eero Vasar räägib, millist mõju võib avaldada kanepi tarvitamine inimese tervisele? Saatejuht on Indrek Ojamets.