Välismääraja
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/dZHl3R6KaLRLQoGf0jOWvGf68YSbMLq8ltdKxeR5.png)
Episoodid
Räägime Põhja-Koreast. Kuidas tuleb maailma kõige isoleeritum ja sanktsioneeritum riik toime COVID epideemiaga? Kas ja miks see alles nüüd Põhja-Koreasse kohale jõudis? Kuidas toimib riigi majandus ning milliste meetoditega hiilitakse kõrvale sanktsioonidest? Põhja-Korea on 2022. aastal korraldanud pretsedenditul arvul raketikatsetusi - saame teada miks. Räägime erinevate riikide, nt Hiina, Venemaa, Jaapani ja USA suhetest ja seisukohtdest Põhja-Korea küsimuses. Eraldi peatume Lõuna-Korea suhetel Põhja-Koreasse. Saatekülaline Põhja-Korea asjatundja Erki Loigom. Saatejuht Hannes Hanso.
Saates keskendume Türgiga seonduvatele teemadele. Räägime sellest, kuidas Türgi sisepoliitika ja sisepoliitiline konkurents mõjutavad riigi välispoliitilisi seisukohti. Eraldi käsitleme Türgi vastasseisu Soome ja Rootsi NATOga liitumisele ning mida Türgi enne laienemise heakskiitmist neilt riikidelt nõuab. Jutuks tuleb ka see, milliseid samme on Türgi astunud Ukraina sõja kontekstis Ukraina toetamiseks ent ka sellest miks ja kuidas Türgi Venemaaga jätkuvalt edasi suhtleb. Saatekülaline Türgi ja Lähis-Ida poliitika ekspert Hille Hanso. Saadet juhib Hannes Hanso.
Millisel kursil jätkab USA Ukraina toetamisel? Milline on siis Saksamaa tegelik sõjapoliitika? Ning kuidas on pikast sõjast taastunud Iraak? Saate paneb kokku Neeme Raud.
Välismäärajas luubi all hetkeseis kolmes riigis - 200 aasta pikkusest neutraalsusest loobuvas Rootsis, maailma fookusest suuresti kadunud Afganistanis ja enne Ukraina sõda Venemaaga tugeva bloki moodustanud Hiinas. Pühapäeval kl 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
- aasta jääb meile kõigile pikaks ajaks meelde kui aasta, mil julgeolekuolukord maailmas halvenes järsult Venemaa Ukraina-vastase agressiooni tulemusena. Muutunud olukord on käivitanud terve rea protsesse, mis veel hiljuti tundusid mõeldamatud või ebatõenäolised. Eelminetatud kontekstis – kas viimaste kuude-nädalate uudised Soome ja Rootsi NATO´ga liitumisest tulid üllatusena? Kuidas on reageerinud ja plaanib reageerida Venemaa ning milline on USA seisukoht antud küsimuses? Neil ja teistel teemadel arutlevad EV suursaadik Soomes Sven Sakkov, EV suursaadik USA´s Kristjan Prikk ning saatejuht Hannes Hanso.
Välismääraja - sel pühapäeval Viinis. Kuidas tõestab nimele vastavust Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon? Kas Austria jääbki NATOle ei ütlema? Kuidas vähendada riigi 80% gaasisõltuvust Venemaast? Kas Rahvusvahelise Aatomienergia Agnetuuri hinnagul on tuumaenergia tuleviku energia? Saate paneb kokku Neeme Raud.
Lääneriikide muutunud mõtlemisest ja relvaabist Ukrainale kõnelevad pühapäevases Välismäärajas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Martin Hurt ja Tallinna Tehnikaülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Holger Mölder. Saatejuht on Erkki Bahovski.
Kaks sõjakuud Ukrainas - milliste sõjapidamise reeglite vastu on Venemaa eksinud? Kas küberilmas valitsebki vaikus või on see vaikus enne plahvatusi? Prantsusmaa presidendivalimised. Saatejuht Neeme Raud.
Saates keskendume soopõhise vägivalla kasutamisele sõdades ja konfliktides. Räägime ÜRO JN resolutioonist 1325 "naised, rahu, julgeolek" ja sellest, milline on antud teema tähtus tänapäeva maailmas. Saates tuuakse näiteid erinevatest maailma piirkondadest, kus relvastatud konfliktides on kasutatud soopõhist vägivalda muude eesmärkide saavutamiseks. Mõistetavalt peatume ka praegu Ukrainas toime pandavatel vene sõjakuritegudel, mille üks komponent on soopõhine vägivald. Arutame, mida ja kuidas teha, et kuritegude toimepanijad saaksid teenitud karistuse. Räägime ka naiste rollist rahuaegsel ülesehitustööl ning konfliktide ärahoidmisel. Teemaderingi aitavad avada Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuht Susanna Veevo ja Tallinna Ülikooli teadur Birgit Poopuu. Saatejuht Hannes Hanso.