Vanemuise Veerand
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/XrMXkCllMuWRx6c9rMNt6GjVhofz7nlcF4cnaNuQ.png)
Episoodid
Saates on külas Vanemuise balletijuht Jevgeni Grib, kes tutvustab uue hooaja plaane: Vanemuise publikule tuttav Tšehhi koreograaf ja lavastaja Petr Zuska toob oktoobris välja balleti Arvo Pärdi muusikale ning märtsis esietendub kaheosaline balletiõhtu „Kevadpühitsus“, mille lavastajad on Jevgeni Grib ja Edward Clug. Lisaks tuleb juttu aprillis toimuvast Balletigalast 2026.
Lavastaja Tanel Jonas selgitab, miks Shakespeare kirjutatud näidend kuningas Richard III võimuletulekust on jätkuvalt aktuaalne ning miks Ken Rüütel on parim valik õelat ja võimuiharat kuningat mängima. Kuna alates 1. augustist juhib Tanel Jonas Vanemuise draamaosakonda, räägime uuest hooajast: saame teada, kes liitub draamatrupiga koosseisulise lavastajana ning kes on see näitlejanna, kes tuleb tagasi Vanemuise teatrisse? Samuti teeme lühiülevaate järgmisesse hooaega planeeritud 7 uuest lavastusest.
Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil kuuleb Carl Orffi ja George Gershwin loomingut ning Tõnis Kaumanni uudisteost. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost tutvustab kontserdil kõlavaid teoseid, lisaks muusikaosakonna tegemisi laiemalt. Teeme kokkuvõtte lõppevast hooajast ning räägime põgusalt uue hooaja sündmustest.
Mai hakul esietendub Vanemuise teatris Puccini ooper „Boheem“: magusalt traagiline lugu Pariisi Ladina kvartali boheemlaste elust ja muidugi – armastusest. Saates räägime Vanemuise muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joostiga „Boheemi“ edu võtmest, on ju tegemist kõigist ooperitest ühe sagedamini esitatava teosega! Veel tuleb juttu lavastajast John Ramsterist ja kunstnikust Bridget Kimakist ning solistidest.
Neljaliikmeline pere läheb metsa telkima, kuigi ema arvates on telkida nõme, eriti nende vanuses, ning isa leiab, et kui inimene ei taha enam telkida, võib ta samahästi hakata endale hauakivi teksti välja mõtlema. Nii algab Ott Aardami komöödia „Armas ilves“, lugu keskealisest abielupaarist, nende pojast, selle pruudist, jahimehest ning muidugi ilvesest. Saates on külas lavastaja Tiit Palu.
Johan Elm lavastab Vanemuises Briti näitekirjaniku Martin Crimpi musta huumoriga maitsestatud draama „Magavad mehed“. Saates räägime põgusalt nii näidendi autorist kui sarnastest joontest Crimpi „Magavate meeste“ ja Albee’ kultusnäidendi „Kes kardab Virginia Woolfi?“ vahel. Samuti meenutame Johan Elmi eelmist lavastust Vanemuises – noortelavastust „Mitte midagi“.
Kevadhooajal toimub kaks Puccini ooperi „Madama Butterfly“ etendust. Nende eel ajame juttu lavastaja Robert Annusega, kellelt küsime, kuidas mõjutab lavastust nimirolli osatäitja vahetumine ning kuidas leiti geiša Chōchō-sani poja osatäitja. Lisaks räägime Vanemuises peatselt esietenduvast komöödiast „Armas ilves“ ja septembris välja tulnud ajakirjanduslikust põnevikust „Big Mother“.
- märtsil toimuval balleti „Luikede järv“ etendusel astub Elena Poznjak-Kõlar lavale, et tähistada 70 tööaasta täitumist Vanemuise teatris ning teha kummardus publikule. Saates räägime talle olulistest asjadest: Giselle’i rollist, Vanemuise tantsu- ja balletikoolist ning sellest, mida saavad eluks kaasa balletikooli õpilased.
Simo Breedest ja Rasmus Kullist said Vanemuise ooperisolistid üsna ühel ajal ning palju on olnud neid lavastusi, milles mõlemad laulavad. Küsime Rasmuselt ja Simolt, milline muusika neile kõige enam meeldib? Kas on mõnda lavastust, mis on eriti eredalt meeles? Vaatame ka tulevikku ning räägime ees ootavatest uuslavastustest Vanemuises.
Pöörane komöödia „Pangarööv“ on taas Vanemuise mängukavas: kevadhooajal antakse viis etendust. Lavastus on tulvil kaelamurdavaid trikke ning ka tehniliselt keeruline, sestap uurime lavastajalt Ain Mäeotsalt, kuidas taastusproovid lähevad.