Vanemuise Veerand
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/XrMXkCllMuWRx6c9rMNt6GjVhofz7nlcF4cnaNuQ.png)
Episoodid
- märtsil toimuval balleti „Luikede järv“ etendusel astub Elena Poznjak-Kõlar lavale, et tähistada 70 tööaasta täitumist Vanemuise teatris ning teha kummardus publikule. Saates räägime talle olulistest asjadest: Giselle’i rollist, Vanemuise tantsu- ja balletikoolist ning sellest, mida saavad eluks kaasa balletikooli õpilased.
Simo Breedest ja Rasmus Kullist said Vanemuise ooperisolistid üsna ühel ajal ning palju on olnud neid lavastusi, milles mõlemad laulavad. Küsime Rasmuselt ja Simolt, milline muusika neile kõige enam meeldib? Kas on mõnda lavastust, mis on eriti eredalt meeles? Vaatame ka tulevikku ning räägime ees ootavatest uuslavastustest Vanemuises.
Pöörane komöödia „Pangarööv“ on taas Vanemuise mängukavas: kevadhooajal antakse viis etendust. Lavastus on tulvil kaelamurdavaid trikke ning ka tehniliselt keeruline, sestap uurime lavastajalt Ain Mäeotsalt, kuidas taastusproovid lähevad.
Aleksandr Brazhnyk on alates sellest hooajast Vanemuise koosseisuline dirigent. Saates küsime, mis teose esitamist hindab ta suurimaks väljakutseks ajal, mil oli Vanemuise ooperikoori peakoormeister ning sedagi, milline praegu mängukavas olev ooper meeldib talle kõige enam. Veel räägime muusikahariduse erinevustest Ukraina- ja Eesti muusikaakadeemias.
Eduard Vilde sündis 4. märtsil 1865. aastal. Suure kirjamehe 160. sünniaastapäeva eel räägib dramaturg Sven Karja Eduard Vilde seotusest Vanemuise teatriga. Saatejuht on Tiiu Rööp.
Vanemuise teatris esietendub 22. veebruaril ooper „Kuningas Arthur“. Esietenduse eel ajame juttu lavastaja Tiit Paluga, kes räägib mõne sõnaga nii heliloojast Henry Pursellist kui libreto autorist John Drydenist. Ka tuleb jutuks, miks Raivo E. Tamm on kohane valik kuningas Arthurit mängima.
Vanemuise sümfooniaorkestri kontserdisari „Klassika“ toob publiku ette kaks 5. sümfooniat: Ludwig van Beethoveni „Saatusesümfoonia“ ning Dmitri Šostakovitši 1917. aasta revolutsiooni kahekümnendaks aastapäevaks kirjutatud teose. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost põhjendab teoste valikut ja selgitab, mis asi on semiooper.
Saates on külas Vanemuise balletijuht Jevgeni Grib, kes tutvustab märtsi alguses esietenduvat balletiõhtut „Kontrastid“. Lisaks küsime, millise emotsiooniga naases Vanemuise balletitrupp festivalilt „Kultuurilaine üle mere“ ning räägime Tallinna muusika- ja balletikooli, Heino Elleri muusikakooli ja Vanemuise tantsu- ja balletikooli koostööna sündivast Sõbrapäeva balletigalast.
Elena Ferrante Napoli-romaanide sari ning selle põhjal valminud teleseriaal meeldivad paljudele ja alates 8. veebruarist saab sõbrannade Elena ning Lila saatusele kaasa elada vaadates Vanemuise teatri lavastust „Minu geniaalne sõbranna“. Saates on külas lavastaja Ain Mäeots.
Vanemuise teatris esietendub maagilis-realistlik lugu Ellen Niidust: „Elleni sekund“. Saates on külas lavastaja ja üks näidendi autoritest – Kaili Viidas. Räägime Ellen Niidust, Mick Pedajast ning sellestki, miks lavastuse plakatil olev Marika Barabanštšikova mõjub väga ellenniidulikult.