Raadio Kuku
Brüsseli kuvand hoiab noori Euroopa poliitikast eemale
30. mai 2024
Kohe toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste osas oodatakse väga madalat osalust. Mis tooks noored valima, rääkis Kuku Raadiole Eesti kliimaaktivist, tudeng ja influencer Kertu Birgit Anton. Tema sõnul on Brüsselist kujundatud noorte jaoks täiesti valed arusaamad, mille muutmisega tuleb tegeleda.
”Euroopa Parlamendi valimiste häda on see, et meile tundub, et Euroopas teeb otsuseid mingi kauge anonüümne Brüssel, kus on mingite teiste riikide inimesed," tõdes Anton podcastile Gen-Z. "Olles nüüd 20 aastat Euroopa Liidus olnud, ei ole ühiskonnas jõudnud kohale teadmine, et seal on meie inimesed ka. Seal on ametnikud Eestist, poliitikud Eestist, Euroopa Parlamendis on muuhulgas saadikud Eestist. Nende üks hääl on täpselt sama suur kui teiste riikide saadikute hääl. Otsuseid ei tee ju mingi kauge suur Brüssel, vaid need on erinevate Euroopa riikide inimesed, sealhulgas ka Eesti inimesed".
Antoni sõnul on selle mõtteviisi kujundamisel on olnud suur roll Eesti ajakirjandusel, mis laseb kauge Brüsseli narratiivil lokata. "Ei tõstatata seda, et neid otsuseid teevad seal Brüsselis ju meie enda kodulähedased poliitikud, keda me oleme ise valinud ministriteks, peaministriteks või europarlamendi saadikuteks," nentis ta.
Antoni arvates on europarlamendi valimiste aktiivsus on nii väike, et just seeläbi võiks noorte hääl nendel valimistel olla suurema kaaluga kui näiteks riigi parlamendivalimistel. "See on just see koht, kus suhteliselt väike hulk noori ja väike hulk hääli saab mõjutada, millised nimesed Euroopa Parlamenti pääsevad ja teevad seal otsuseid Eesti ja Euroopa Liidu eest,” lisas ta.
Podcastis räägiti ka sellest, kuidas näiteks kliimaaktivism tegevpoliitikute otsuseid mõjutab ja kas ning kuidas noored üldse poliitikasse täna kaasatud on. Kuula siit:
Gen Z
Podcast on valminud Euroopa raadiote ühisprojekti Euranet Plus võrgustiku kaasabil.
Euranet Plus on kokku pannud ka kaardi, mis näitab, kuivõrd noored Euroopas ka riigitasandil poliitikas kaasa lüüa saavad. Alla 30-aastased jõuavad parlamentidesse väga harva, kaardil on näha protsent, kui palju 30-aastaseid parlamendi liikmete seas on.
30. mai 2024