Raadio Kuku
Euroopa Liit peab aru saama, palju meil on kriitilisi maavarasid
15. aprill 2025
/https://f303.pmo.ee/media/2025/04/14207418t1he2a3.jpg)
KUKU raadio koostöös Euroopa raadiote võrgustikuga Euranet plus alustab uue saatesarjaga Euroopa homme. Esimeses osas räägime sellest, et seoses julgeoleku ning majandusliku olukorraga on Euroopa Liit pidanud viimastel aastatel aina tegelema sisekaemusega ehk otsima ressursse enda seest, leidmaks vajalikku, et arendada sõjatööstust ning viia ellu rohepööre. Äärmiselt olulisel kohal siin on küsimus Euroopa Liidu kriitiliste maavarade kohta - kui palju meil neid on, kust me neid juurde leiame ja kui ruttu. Nendele küsimustele vastaski Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse ja ettevõtluse peadirektoraadi asepeadirektor Maive Rute.
Euroopa Liidu majandus on üles ehitatud globaliseerunud vabakaubandusele ning viimasel ajal oleme hakanud rohkem tähelepanu pöörama sellele, millised kriitilised maavarad meil endal olemas on. "Meie enda kriitilised maavarad" – see lause esile tõstab vajaduse ümber hinnata, kui sõltuv on Euroopa kolmandatest allikatest ja kuidas see olukord mõjutab nii majandust kui ka julgeolekut.
Maive Rute toob välja, et Euroopa on väga tugevalt sõltuv välismaistest tarnijatest, eriti Hiinast, kes on viimaste aastate jooksul suutnud üles ehitada märkimisväärsed tootmis- ja töötlemisvõimed. Selle olukorra muutmiseks peame arvestama ja keskenduma kolmele peamisele aspektile: esiteks teadmiste suurendamisele oma olemasolevatest varudest, teiseks võimalustele kasutada innovaatilisi ringmajanduse lahendusi ning kolmandaks – vajadust säilitada avatud majandussuhted, et osa vajalikest maavaradest toota ka Euroopa sees.
Euroopa ees seisab kahtlemata mitmekülgne väljakutse, kus tuleb leida tasakaal nii kaitse kui rohepöörde vajaduste vahel. Samas on Maive RUte veendunud, et Euroopa Liidul on raha mõlema jaoks nii kaitse kui rohepöörde rahastamiseks.
:format(webp)/https://f303.pmo.ee/WnI55uNUNM2dIoA5OpGwyvpBhCMcU8tU93nBkmQe.png)
Euroopa Homme
/https://f303.pmo.ee/media/2021/09/euranetplus-logo.png)
15. aprill 2025