Raadio Kuku
Sõda muutis Ukraina korruptsiooni suhtes veelgi tundlikumaks
2. veebruar 2023
Kuku raadio eetrisse naases saade ”Euroopa Täna”, mis võtab kokku viimase nädala kõige olulisemad teemad Euroopa vaatevinklist. Sel korral olid teemadeks korruptsioon ja Brexit.
Värskelt avaldatud korruptsioonitajuvuse indeksi pingerivis püsib Eesti kõrgel 14. kohal, kogudes 100 võimalikust punktist 75. Mida rohkem punkte kogutakse, seda puhtamaks riiki korruptsioonist peetakse. Ometi on väga suur osa riike korruptsiooniga võitlemises silmnähtavalt hädas – 180 maa keskmine näit on kõigest 43. Andmed kõigi riikide kohta on leitavad siin.
Kuku võttis vaatluse alla sõja keskmes oleva Ukraina ja sealse korruptsiooni. Edetabelis asub Ukraina 116. kohal, kogudes 33 punkti.
Hiljuti astus sõjast räsitud Ukrainas tagasi viis oblasti kuberneri ja neli aseministrit, põhjuseks korruptsiooniskandaal. Just korruptsiooni kõrge tase on olnud üks takistusi selle riigi lääne suunas liikumisel.
Mitmel korral Ukrainas sealseid struktuure korruptsiooni teemadel koolitamas käinud Eesti maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Eerik Heldna sõnul tegeleti Ukrainas enne sõda selle pobleemiga väga innukalt ja loodi mitmeid spetsiaalseid asutusi, mis korruptsiooniga võitlema peavad. Heldna lisas, et sellest hoolimata esines seal väga erinevat tüüpi korruptsiooni alates rahakohvritest kuni kokkulepeteni ning see oli massilisem kui mujal riikides.
”Kui midagi selle sõja juures positiivset näha, siis Ukrainas on olukord, kus korruptsiooni ei taheta ei ülaltpoolt ega alt. Riigi juhtkond ütleb selgelt – jah, see on julgeolekuoht ja me ei tolereeri seda. See pole ainult sõnades julgeolekuoht vaid tõepoolest ongi. Kui inimene kulutab toidule neli korda rohkem raha või ostab diiselgeneraatori tohutu vaheltkasu hinnaga, siis võib juhtuda see, et laskemoonaks raha ei ole. Nii lihtne see ongi. Ühiskond saab aru, et see on ellujäämise küsimus," ütles Eerik Heldna.
"Paranemine on tohutu, ent kas me saame öelda, et seal ei üritata korruptiivseid tehinguid? Muidugi üritatakse. Samas Ukraina tollitöötajate ja korruptsiooni vahele võrdusmärgi tõmbamine oleks täna kindlasti kohatu. See nii ei ole. Ukraina tolli haldussuutlikus lööb kohati silmad ette mitmetele tolliteenistustele. Nendel on sisuliselt ligi 50 tollipunkti maa pealt pühitud, ent nad peavad vastu võtma humanitaarabi. Kaubandus peab peab ju toimuma ka praegu, ega nad kõike ise ei tooda ja peavad ka välja vedama. Ja nad suudavad hakkama saada," kinnitas Heldna.
Saade "Euroopa Täna" valmib koostöös raadiojaamade võrgustikuga Euranet Plus. Programmi rahastab Euroopa Komisjon. Ülevaate teiste riikide korruptsiooniülevaadetest leiad siit.
Kuula saadet:
Euroopa täna
2. veebruar 2023