reede11. oktoober 2024

Sven Mikser: Venemaale piisabki ühest või kahest riigist, mis Euroopa ühtsusele hädapidurit tõmbaks

7. juuni 2023
Raadio Kuku

Europarlamendi saadik Sven Mikser kommenteeris Kuku Raadio saatele "Sihik" võimalikku kolmandate riikide sekkumist Euroopa Parlamendi valmistesse ja tõdes sealjuures, et Kremlile oleks suureks abiks mõjuvõim vaid 1-2 ELi liikmesriigi üle.

"Kui me näiteks mõtleme käimasolevale Venemaa agressioonile Ukraina vastu - Euroopa Liidu sanktsioonid Venemaa suhtes põhinevad ju riikide ühehäälsusel - me juba näeme, kuidas näiteks üks venesõbralikum valitsus, antud juhul siis Ungari, on valmis teatud juhtudel blokeerima Euroopa Liidu konsensust," nentis Mikser, kelle sõnul oleks Kremli ja Putini huvides see, kui taolisi nende vaatest nii-öelda hädapidureid oleks rohkem. "Ei olegi vaja ju saavutada sellist välisriikide poolt kontrollitavate poliitiliste jõudude võimulepääsu, kõigis Euroopa Liidu riikides piisab päris suure kahju tekitamiseks, kui kui sul on käsi sees kõigest kõigest ühes või kahes."

Mikseri hinnangul teevad nii Venemaa kui Hiina Euroopa suunal ühtviisi primitiivseid ja suhteliselt läbipaistvaid mõjutustegevuse katseid, ent ette tuleb ka mõnevõrra peenemaid ja mitte nii aimatavaid. "Tihtipeale piisab lihtsalt teatud kõhkluste-kahtluste tagantõhutamisest sotsiaalmeedias, piisab mingisuguste küsimuste esitamisest, millele võib-olla veenvaid vastuseid ei ole," seletas ta. "Lõppude lõpuks kõlbab peaaegu kõik, mis demokraatlike riikide ühiskondades tekitab pingeid ja vastuolusid või aitab kaasa poliitilisele polariseerumisele või inimeste võõrandamisele riigivõimust. Näiteks ei ole päriselt juhuslik, et 21. sajandi kolmandal kümnendil leidub väga palju inimesi, kes näiteks kahtlevad tõenduspõhises meditsiinis ja laiemalt teaduspõhises maailmakäsitluses."

Euroopa poliitikasse üritavad sekkuda veel mitmed kolmandad riigid. Mikser peab tõenäolisemaks, et huvi on suurem just riikide parlamendivalimiste mõjutamise vastu kui Euroopa Parlamendi järgmise aasta valimiste suhtes. "Aga kahtlemata, kui Euroopa Parlament on rohkem killustunud, kui seal on rohkem euroskeptilisi, populistlikke, äärmuslikke jõude, olgu paremal või vasakul tiival, siis kindlasti see nõrgendab ka Euroopa võimet tegeleda teemadega ja hoida seda ühtsust, näiteks Vene agressiooni vastustamisel.

Veel rääkis Sven Mikser Euroopa Parlamendi tööst seoses TikToki ja AI-lahndustega. Intervjuu on järelkuulatav siin:

Show image
Euroopa täna
7. juuni 2023
Raadio Kuku