kolmapäev17. juuli 2024

1 AASTA VALITSUST: Sünnipäevalaps – istu, hindeks kaks?

19. aprill 2024
Raadio Kuku

Seekordne ”Poliitikaguru” episood keskendub sünnipäevalistele – vabariigi valitsusel täitus võimulolemisest üks aasta ja värskel Tallinna linnavalitsusel üks nädal. Saatekülalised arutasid, mida selle ajaga on saavutatud ja millega on lati alt läbi mindud.

Valitsuse suurimaks saavutuseks pidasid poliitikagurud abieluvõrdsuse kehtestamist, selget fookust kaitseeelarvele ja vankumatut toetust Ukrainale. ”Rohkem positiivset polegi,” pidid saatekülalised üksmeelselt tõdema. Reformierakond sai viimastel valimistel kaaluka võidu, kuid pole neile pandud ootusi õigustanud. Seetõttu on peaminister Kaja Kallase toetus langenud kivina. Inimesi ja eelkõige ettevõtjaid pahandab määramatus ning suutmatus otsustada: kauakeerutatud auto- ja magusamaksud on viimased näited. Valitsusest ootaks suuremat sünergiat ja koostöömeelsust, leidsid poliitikagurud.

Nädalajagu valitsenud Tallinna võimuliit on muutustega juba otsa lahti teinud. Linnameediat on kärbitud ja käib vilgas linnajuhtimise korrastamine – vaadatakse üle kehtivad süsteemid ja äriühingute juhtimine. Liiga ebapopulaarseid otsuseid siiski ei kiirustata tegema – näiteks tasuta ühistranspordi kallale veel ei minda, kuna on ju järgmised KOV valimised juba silmapiiril terendamas. Gurudes tekitas elavat arutelu Tallinna uute abilinnapeade arv – 8 abilinnapead tundub paberil väga suur number, kuid see on selgitatav noore valitsuse, sujuva võimuvahetuse ja poliitilise kokkuleppega. Uue võimulepingu põhiteema on eestikeelsele kooliharidusele üleminek – nüüd on tahe viimaks olemas ja erandeid ei tule!

Saatesse mahtus veel nädala tagasiastuja – regionaalminister Madis Kallase – taganemismotiivide arutelu ja kiire kokkuvõte lähenevatest Europarlamendi valimistest, mis suure tõenäosusega üllatusi ei too. Mõne sõnaga ka obstruktsioonitõrjest parlamendis ja tõuksitõrjest linnatänavail.

Oma kõrv on kuningas – kuula kõige värskemat päevapoliitika kokkuvõtet Pleieri vahendusel või ajasta end "Poliitikaguru" kordusaate ajaks Kuku raadio lainele pühapäeva keskpäeval.

Show image
Poliitikaguru
19. aprill 2024
Raadio Kuku