teisipäev18. juuni 2024

Eestis elav Jaapani arhitekt Tomomi Hayashi soovitab lammutamise asemel ümber ehitada

29. jaanuar 2024
Raadio Kuku

Kuku nädalavahetuse saade „Neeme Raud. Siin“ tõi kuulajateni põneva vestluse, kus Eestis elav Jaapani arhitekt Tomomi Hayashi jagas oma kogemusi ja mõtteid Jaapani arhitektuuri uutest suundadest. Saates käsitleti Jaapani praktilist taaskasutusarhitektuuri ning innustati hooneid lammutamise asemel ümber ehitama ja kohandama.

Tomomi Hayashi, kes on 22 aastat Eestis elanud, on kujundanud Tallinna Arhitektuurimuuseumis näituse “Tegele olemasolevaga. Jaapani arhitektuuri uued suunad. Uue põlvkonna mõttemaailm.” Näitus tutvustab Jaapani noorte arhitektide uut suunda vananevas ühiskonnas tühjaks jäävate hoonete probleemile. Hayashi rõhutas, kuidas noored arhitektid püüavad leida positiivseid lahendusi, mõeldes rohkem hoonete taaskasutamise peale, et päästa maju lammutamisest.

Saates räägiti ka Jaapani arhitektuuri mõjutavatest looduskatastroofidest, mis on sundinud ehitusnõudeid muutuma, et hooned peaksid vastu maavärinatele. Hayashi tõi esile ka väljakutsed seoses vanade hoonete vastavusega uutele nõuetele.

„Vahetevahel tuleb selline meeldetuletus, et kui ebastabiilne on maapind Jaapanis. Nii lähevad ka ehitusnõuded aina karmimaks, et maavärinate puhul hooned vastu peaks. Palju on aga maju, mis ei vasta nendele nõuetele ja ongi suur küsimus, et mida nende majadega teha,“ rääkis Hayashi.

Jaapanis on noored arhitektid võtnud eesmärgiks muuta arhitektuuri mõttemaailma, suunates seda rohkem taaskasutamisele ja vähem uute hoonete ehitamisele. Saates võrreldi ka Eesti ja Jaapani arhitektuuri sarnasusi ja erinevusi.

Teiste teemadena olid saates Neeme Raua intervjuu filmirežissöör Martti Heldega eesti metsa lummusest, kaheksajalad KAI kunstikeskuses ja Euroopa kultuuripealinna Tartu avapidustused.

Foto: Tomomi Hayashi. Ekspress Meedia / Ilmar Saabas

Kuula saadet:

Show image
Neeme Raud. Siin
29. jaanuar 2024
Raadio Kuku