teisipäev18. juuni 2024

KAART: Eestlaste meelestatus samasooliste paaride suhtes on Euroopa keskmisest erinev

21. juuni 2023
Raadio Kuku

Eesti parlament võttis teisipäeval vastu perekonnaseaduse muudatused, mis annavad seadusliku õiguse abielluda ka samasoolistele paaridele. Euroopas tervikuna on suhtumine samasooliste kooselusse endiselt väga erinev.

Eesti on Sloveenia järel teine Ida-Euroopa riik, mis samasooliste abielu seadustas. Eelnõu poolt hääletas 55 riigikogu liiget ning vastu oli 34. Seadus hakkab kehtima 1. jaanuaril. Kuku Raadiole kommenteeris otsust Eesti LGPT Ühingu juhatuse liige Kristel Rannaääre, kelle sõnul on tänutunne ja rõõm ääretult suured.

”Me anname ühiskonnana signaali, et need pered, kes on alati olemas olnud, on nüüd riigi silmis väärtustatud, hoitud. Ja neile on riigi poolt loodud õigusraamistik,” tõdes ta. ”LGPT-kogukonnale endale annab see kindlasti sellise turvatunde. Kui me vaatame näiteks riike, kus abieluvõrdsus juba on vastu võetud, siis me näeme, et LGPT-noorte hulgas on seal vaimse tervise näitajad oluliselt paremad. Ma arvan, et me näeme seda ka siin.”

Intervjuu ”Kuku pärastlõunale” on järelkuulatav siin:

Show image
Kuku pärastlõuna

Parlamendis vastu võetud mitmeid otsuseid kommenteeris ka Riigikogu aseesimees ja Keskerakonna juht Jüri Ratas. Tema hinnangul on tegu kaotatud kevadlahinguga kogu Eesti ühiskonnale. Jüri Ratase kommentaarid saates ”Sihik”:

Show image
Sihik

Viimane suurem Eurobaromeetri küsitlus, mis inimeste meelestatust samasooliste seksuaalelu kohta uuris, pärineb aastast 2019. Selle järgi ei pea pooled Eesti elanikud samasooliste seksuaalsuhteid vääraks. Euroopa keskmine vastav näitaja oli tollal 72 protsenti.

Üle-euroopaline raadiotevõrgustik Euranet Plus pani kokku ka kaardi, mis näitab, kui erinevad arvamused selles küsimuses riigiti on:

21. juuni 2023
Raadio Kuku