teisipäev23. aprill 2024

Elizabeth II surm seob Suurbritannia lõhestunud ühiskonda

11. september 2022
Raadio Kuku

Saates „Välismääraja“ rääkis Londonis elav ajaloolane Mart Kuldkepp, et kuninganna Elizabeth II lahkumine tuletas brittidele meelde, et on ka asju, mis ühiskonda seovad.

„Võib-olla suur üldrahvalik lein, uue kuninga troonile asumine ja troonimispidustused, mis sellega kaasneb – see võib-olla aitab ühiskonda siduda või toob ta jälle uuesti kokku,“ lausus Kuldkepp.

Paljudes riikides on tekkinud küsimus, mis saab Briti Rahvaste Ühendusest just pärast Elizabeth II surma. „Elizabeth oli nii kaua troonil, et kogu institutsiooni väärikus kasvas nii lahutamatult kokku tema kui isiku väärikuse ja rolliga. Kui tema on nüüd sealt ära kadunud, tekib küsimus, mis sellest institutsioonist üldse alles jääb eriti just nendes riikides, kus see roll ei ole nii keskne nagu Suurbritannias ühiskonna koos hoidmise mõttes. Kuninganna on Jamaical küll populaarne, aga ilma kuningannata midagi erilist ka ei juhtu,“ selgitas ta.

Veel tuli saates „Välismääraja“ juttu Prantsusmaa poliitika teemadel ja ka sellest, miks on Eesti jaoks korraga nii oluline Singapur ja kuidas sealt vaadates maailma hetkeseis tundub.

Kogu saadet saab kuulata siit:

Show image
Välismääraja
11. september 2022
Raadio Kuku