esmaspäev20. mai 2024

ERISAADE BRÜSSELIST: Kuku raadios väitlevad eurosaadikud energiakriisi ja rohepöörde teemal

8. detsember 2021
Raadio Kuku

Kas Euroopa on aastaks 2050 esimene kliimaneutraalne kontinent või on tegemist ette läbikukkunud soovunelmaga? Neil teemadel väitlevad Euroopa Parlamendi liikmed Yana Toom, Andrus Ansip, Riho Terras ja Sven Mikser.

Millisena näevad meie saadikud Eesti, Euroopa ja maailma tulevikku kliimakriisi valguses? Kas Euroopa suudab ka ülejäänud maailma kliimaneutraalsusega kaasa tõmmata? Kuidas saab Vene gaasist sõltuv Euroopa hakkama eeloleva külma talvega?

Kutsusime Eesti esindajad raadiotevõrgustiku Euranet Plus Brüsseli stuudiosse, kus toimus debatt, mida juhtisid Kuku ajakirjanikud Ainar Ruussaar ja Madis Kimmel.

Kui debati toimudes ilmutas Brüsselis ennast sügis, siis samal ajal paukus Eestis pakane ja elektrihind tõusis enneolematusse kõrgusse. Miks me sellises seisus oleme ja kas selles on süüdi ka rohepööre? Yana Toomi hinnangul on see väärarusaam ning seda toetas ka Sven Mikser. Samas Andrus Ansip sõnas, et tema päris nii ei arva.

Miks teemaga varem tegeldud ei ole? Riho Terrase sõnul proovis ta energiaküsimust juba suvel Riigikogus tõstatada, ent saadikud ei tulnud kahjuks saaligi. ”See tundus kuidagi ebaoluline,” netis ta. Miskipärast on Eestis peatunud ka näiteks tuulikute rajamine. Saadikud otsisidki vastust küsimusele, kuhu on tegude tegemine jäänud. Veel võeti küsimuse alla tuumaenergiat puudutav. Parlamendi liikmed vaidlesid ka teemal, kas hetkel välja käidud kliimaeesmärkide numbrid on võetud laest või on nendel midagi pistmist reaalse eluga. Selleski küsimuses ühel meelel ei oldud.

Arutluse alla võeti rohepööre põllumeeste seisukohalt. ”Millega tubli põllumees aastal 2035 õieti sõidab?” küsis Yana Toom ja ütles, et vastus sellele puudub. Andrus Ansip lausus, et tuleks ikkagi uskuda tervesse mõistusesse ja midagi ebaloomulikku ei hakata põllumeestelt nõudma. Sven Mikser lisas, et kogu transporti puudutavad asjad on sisuliselt läbi arutamata. Ka Riho Terras tõi näite oma elukoha tänavalt Brüsselist, kus inimesed ostavad hübriidautosid, sest nendele tehakse soodustusi. Ent elektrimootorit sisuliselt ei kasutada.

Debati viimases kolmandikus arutati inimeste tarbimisharjumuste kujundamist ning saadikutel endal tuli samuti aru anda, kuidas nende enda käitumine rohepöörde valguses muutunud on.

Debatt "Rohepete või rohepööre" on täismahus järelkuulatav ka siin:

Show image
Rohepete või rohepööre - debatt Brüsselist
8. detsember 2021
Raadio Kuku