teisipäev23. juuli 2024

Euroopa majandus võib aastaks 2050 jääda USAst maha juba 40 protsenti

13. juuni 2024
Raadio Kuku

Vastvalitud Euroopa Parlamendil tuleb teha väga mitmeid kiireid ja põhimõttelisi otsuseid, et maailma kolmas suuruselt majandusruum püsiks konkurentsis. Majandusteadlane ja BigBanki peaökonomist Raul Eamets tõdes Kuku Raadiole, et majandusest valimiste ajal väga ei räägitud, ent võrreldes USAga on vahe aastatega kärisenud märkimisväärseks.

”Kuumad teemad rohepööre ja julgeolek – need on need, mis valijaid kõnetavad. Aga kui me vaatame nüüd numbritesse ja mõtleme selle peale, et kõik see rohepööre, kaitsetööstuse arendamine, digitaliseerimine ja ka oma tööstuse toetamine, kõik need nõuavad väga-väga palju raha," nentis Eamets. "See on tegelikult teema, millega peab europarlament kindlasti tegelema hakkama. Et kust kohast see raha tuleb, mida on vaja investeerida, selleks et teha tagasi tohutuid mahajäämusi."

Eamets tõi välja, et kui SKP erinevus USA ja ELi vahel oli 20 aastat tagasi 5 protsenti, siis täna on see 20 protsenti. Numbrites jääb EL Ameerikast maha 3,2 triljonit eurot.

"Ausalt öeldes, kui me vaatame trendi, siis see vahe kasvab. Ehk kui me midagi ette ei võta, siis aastaks 2050 on see vahe juba 40 protsenti," kirjeldas Eamets. "Ameerika läheb vaikselt eest ära.”

Intervjuus räägiti ka ELi ja Hiina majanduse vahest, tehisintellekti puudutavatest küsimustest ja muust. Kuula pikemalt:

Show image
Sihik

Rohkem ELi puudutavaid teemasid leiab saadetest "Euroopa Täna" ja "Euroopa podcast":

Show image
Euroopa podcast
Show image
Euroopa täna
13. juuni 2024
Raadio Kuku