kolmapäev17. juuli 2024

Kadri Simson: Hiina sunnib Euroopat energiatarbimises jätkuvalt kokku hoidma

14. juuni 2023
Raadio Kuku

Euroopa gaasihoidlad on 70 protsenti täis, gaasi- ja elektribörsi hinnad ei ole ka kuigi kõrged - kas Euroopa energiakriis on tõesti läbi? Kuku raadiole kommenteeris seda Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson, kelle sõnul õnnestus tänu erakorralistele meetmetele Euroopas nõudlus ja pakkumine aastaga tasakaalustada. Ent üks põhjustest, miks olukord nii kiiresti normaliseerus, oli ka see, et Hiina gaasitarbimine oli erakordselt madal.

Simson tõdes, et Hiina tarbimise kasv on täiesti kindel. ”Pärast covidi piirangute lõpetamist tuleb Hiina globaalsele LNG-turule väga suure ostjana tagasi, see on üks suurim põhjus, miks meie siin Euroopas peame jätkama säästmismeetmeid," rääkis ta. "See maht, mida Hiina vajab, ei saa kaetud sel aastal uute maagaasi veeldamisvõimsustega. Me saame hindu hoida kontrolli all ainult siis, kui pakkumise ja nõudluse tasakaal ei lähe käest ära."

Voliniku sõnul manitsesid Euroopa energiaministrid kuu aega tagasi oma tarbimist jätkuvalt all hoidma just sellepärast, kuigi maardlad on täis ja hind madalal.

Veel tuli jutuks olukord Ukrainas, kus Venemaa rünnak Kahhovka tammile tõi taas valusalt päevakorrale ohu tuumaelektrijaamas. ”Esiteks see Kahhovka tammi hävitamine tähendab seda, et Ukraina peab vähendama oma elektri tootmist kõigis oma hüdroelektrijaamades, sest nad vajavad reservi," kommenteeris Simson. "Siin saab Eruoopa aidada, suurendades oma elektri ekspordimahte Ukraina suunas."

Teisalt on Kadri Simsoni hinnangul meie kõige suurem hirm loomulikult see, et Euroopa suurima tuumaelektrijaamaga Zaporižžjas juhtub midagi. Jahutusvee kättesaadavus on antud hetkel tagatud. "Zaporižžja tuumaelektrijaama meeskond töötab pidevas sõjaolukorras alates sellest hetkest, kui Venemaa väed sinna sisse läksid," lausus ta. "Nii et and teavad, mida nad peavad tegema, kui vene vägede tegemuse tulemusena kaob taas varustatus elektriga. Nad on seitse korda suutnud katastroofi ära hoida. Meie poolt toetab neid seal ka väike, aga väga motiveeritud Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri ekspertide tiim."

Pikem intervjuu Kadri Simsoniga on järelkuulatav siin:

Show image
Kuku pärastlõuna
14. juuni 2023
Raadio Kuku