laupäev13. juuli 2024

KAHE VAHEL. Millal tuleb meile NATO tippkohtumisel lubatud diviis?

12. august 2022
Raadio Kuku

Juuni lõpus toimunud NATO tippkohtumisel lepiti kokku, et Suurbritannia loob Eestiga koostöös siia diviisi tasemel juhtimisstruktuuri. Saates „Kahe vahel“ rääkis Eesti alaline esindaja NATO juures Jüri Luik, et meil on esimese elemendina vajalik diviisistaap, mis suudaks neid brigaade juhtida.

„Kui kriisi korral tuuakse õhutõrje, siis need õhutõrjed ei saa abstraktselt kuskil põõsas olla ja tuimalt tulistada. On ju täiesti selge, et kogu see asi peab olema juhitud tsentraalselt ja kui vaadata Eesti suurust ja vägede arvu, millest me Eesti puhul räägime, see ongi enam-vähem ühe diviisi suurus,“ lausus Luik.

„Ma ei saa öelda, et kõik see, mis Madridis saime, on sajaprotsendiliselt see, mida tahtsime, aga see ei olegi tähtis. Oluline on välja töötada ühtne mudel, mis oleks sobiv Eesti kaitseks, aga see peaks olema ka sobiv näiteks Poola ja Bulgaaria kaitseks,“ lausus Luik.

Tema sõnul on sügisene põhiülesanne, et Madridis kokku lepitu hakkab materialiseeruma reaalseteks üksusteks ja reaalseteks sõjalisteks võimeteks.

Kogu intervjuud saab kuulata siit:

Show image
Kahe vahel
12. august 2022
Raadio Kuku