laupäev13. juuli 2024

Kas sügis toob uue energiakriisi?

17. mai 2023
Raadio Kuku

Elektrihindade järgi on kriis läbi, ent Eesti Energia turuanalüüsi strateeg Olavi Miller tõdes intervjuus Kuku raadio saatele Sihik, et hetkel pole ka suurt nõudlust ja nii püsib õhus küsimus, et mida teeb hind sügisel ja talvel.

”Fundamentaalsed asjad, mis selle kriisi on põhjustanud – eelkõige Vene-Ukraina sõda, see et me ei saa enam Venemaalt gaasi, Nord Stream on ära lõhutud – need ei ole muutunud ja kestavad jätkuvalt,” kirjeldas Miller. ”See kriis võib meile veel talvel tagasi tulla, väga palju oleneb sellest, milline see talv tuleb ja kuidas me seda suveperioodi ära kasutame, et uueks talveks valmis olla.”

Tema sõnul on määrava tähtsusega gaasi hind, just sellest tulenevad energia tipuhinnad. ”Selletõttu on gaasi varude täitmine üks peamisi ülesandeid, mis meil on,” nentis ta. ”Ja teisest küljest selle jälgimine, et gaasi nõudlus liigalt üles tagasi ei põrkaks.” Miller tõi näite, et isegi kui Saksamaa kõik oma hoidlad gaasi täis paneb, võib külma talve korral gaas ikkagi jaanuaris-veebruaris otsa saada, sest nõudlus on suur, tööstusel on oma osa ja mahutid pole nii suured. Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et tänavune talv Euroopas oli erakordselt soe.

Veel tuli intervjuus juttu sellest, kas Eesti energiaturg on tänaseks Venemaast sõltumatu või mitte ja mis võiks olla suurte elektrijaamade roll lähitulevikus. Puudutati ka tuumajaamade küsimust – kuidas on muutumas nende areng.

Kuula lähemalt ”Sihiku” intervjuust:

Show image
Sihik
17. mai 2023
Raadio Kuku