esmaspäev20. mai 2024

Kaspar Oja: Eestis kasvas majandus viimati aasta tagasi

20. detsember 2022
Raadio Kuku

Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt tarbimine kiire hinnatõusu mõjul väheneb ja ettevõtete kasumlikkus kahaneb. Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja rääkis saates „Sihik“, et hetkel on Eesti tehniliselt majandussurutises.

„Kui mõelda majanduskasvu kvartaalse profiili peale, siis tegelikult viimati kasvas meil majandus aasta tagasi – 2021. aasta neljandas kvartalis. Esimeses kvartalis oli majanduskasv nullis, teises ja kolmandas kvartalis oli üsna järsk langus,“ sõnas Oja.

Kui sellised langused, nagu on viimastes kvartalites olnud, jätkuksid neli kvartalit järjest, siis oleks aastane majanduslangus üsna sügav, lisas ta. „Prognoos näeb ette, et suuresti vene kriisi mõju on juba majandusele kohale jõudnud. Seda me nägime näiteks kolmanda kvartali tööstussektori andmetes.“

Järgmisel aastal peaks järk-järgult majanduslik olukord paremaks muutuma, küll aga tööturul tulevad Oja sõnul tavaliselt löögid pisut hiljem. „Seal on veel kogu see langus suuresti ees ja töötuse kasv on samuti ees,“ lausus Oja.

Kogu intervjuud Kaspar Ojaga saab kuulata siit:

Show image
Sihik
20. detsember 2022
Raadio Kuku