teisipäev23. aprill 2024

KESKPÄEVATUND ⟩ Kas te suudate ette kujutada, kuidas Jaanus Karilaid ja Siret Kotka küsitlevad presidendikandidaat Jüri Luike?

7. august 2021
Raadio Kuku

Raadio Kuku «Keskpäevatunni» saatejuhid Priit Hõbemägi, Marek Strandberg ja Heldur Meerits arutlesid presidendikandidaatide ümber toimuva, sotsiaalministeeriumi kntselri ametist vabastamise ning vaktsineerimise probleemide üle.

«Koalitsioon ja opositsioon pilluvad seda küsimust nagu kuuma kartulit. Koalitsioon ütleb, et me ei saa üht või teist inimest kandidadiks esitada, sest opositsionäärid pole öelnud, et nad teda igal juhul toetavad. Ja opositsioon jälle ütleb, et kuidas me saame toetada, kui koalitsioon pole teda oma kandidaadiks nimetanud. Siin käib mingi veider pimesikumäng,» leidis Meerits.

«Mina mõtlen, et kes see loll peaks olema, kes pärast seda, mis tsirkust erakonnad Soomerega tegid, peaks tahtma sellesse süsteemi sisse astuda,» lisas Hõbemägi.

«Just, seda saab teha ainult inimene, kelle närvid on riigikogus karastunud ja kes võib alla neelata igasuguse häbi ja piinlikkustunde. Ehk need on härrad Põlluaas ja Ratas,» arvas Strandberg.

«Meil on tõsiseltvõetav mereteadlane, Teaduste Akadeemia president, ühiskonnas tuntud inimene, kes sattub sellesse masinasse, teda väntsutatakse, teda kuulatakse üle, ta annab vastuseid ja siis öeldakse talle ei,» kirjeldas Hõbemägi.

«Uus kandidaat tuleb esitada, valimisteni on jäänud 23 päeva ja me saame sellega veel tsirkust näha. Siin hakkab igasuguseid nimesid tulema, juba praegu spekuleeritakse Jüri Luige nimega. Kas te kujutate endale ette olukorda, kus eluaegne diplomaat Jüri Luik läheb Keskerakonna fraktsiooni ette. Seal istuvad Jaanus Karilaid ja Siret Kotka, kes vaatavad teisel pool lauda olevale Jüri Luigele otsa ja hakkavad talle esitama küsimusi, et presidendikandidaat läbi katsuda,» lisas ta.

Räägiti ka sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priske vallandamisest. «Avalikkus ootas, et tagasi kutsutakse minister Tanel Kiik mitte hakkama saamise eest. Selle asemel said kinga kantsler Marika Priske ja asekantsler Maris Jesse, kes oli suundumas Priske nõunikuks.

Priske ennast süüdi ei tunnistanud ja see on üsna iseloomulik kõikidele sotsiaalministeeriumi juhtivametnikele, kes ütlevad, et jah, kindlasti oleks saanud paremini, vaktsineerimise tempo oleks võinud olla kiirem, aga mis parata.,» ütles Hõbemägi.

«Nende suured lahkumishüvitised on vormistatud väga ilusal moel. Et kui ikka ministri ja kantsleri koostöö poole aasta jooksul välja ei tule, on ministril õigus teha kantslerile ettepanek ametist lahkuda ja talle makstakse hüvitist. See silmamoondus näitab, et ei ole tuvastatud asjaolu, et kõnealuses kriisis on ministeeriumi tegevjuhid ostunud natuke käpardlikeks, vaid mõlemad juhid lahkuvad aplausi ja preemiate saatel,» lisas Strandberg.

Meeritsa sõnul aga on hämmastav, kuidas Marika Priske ei oska näha, et mõni asi tal ikka oma töös viltu läks, sest numbrite peale vaadates peaks olema üsna selge, et see töö ei tulnud hästi välja.

7. august 2021
Raadio Kuku