teisipäev23. aprill 2024

Kuidas läks nii, et LNG-terminal tuleb Soome?

11. oktoober 2022
Raadio Kuku

Riigikogu liige ning endine majandus- ja taristuminister Taavi Aas rääkis saates „Sihik”, kuidas läks nii, et LNG laev hakkab Eestit varustama hoopis Soome kai äärest, kuigi alguses pidi see hakkama toimuma Paldiski kai äärest.

Miks kevadel tehti niisugune kokkulepe, et laev tuleb sinna, kus kai saab esimesena valmis? Põhjus seisnes Aasa sõnul selles, et põhjanaaber soovis kindlasti endale laeva hankida ja luua ka LNG vastuvõtuvõimekust. „Teiseks oli ka selge see, et Paldiskis oli eeltöödega jõutud kõige kaugemale, oli ka olemas Balticconnectori võimekus sealsamas seda gaasi vastu võtta ehk siis meie üldsüsteemi seda lasta. Seetõttu oli selge, et Paldiski saab valmis kõige kiiremini. Siis tehti ka kokkulepe, et kõigepealt laev tuleb ka Eestisse,“ lausus Aas.

„Nii palju kui mina tean, siis täna me oleme olukorras, kus Eestis kai saab varem valmis, vastuvõtuvõimekus kõigepealt ja see laev ikka oleks võinud tulla kõigepealt Eestisse,“ lausus Aas ja märkis, et valitsuskoalitsioon teab paremini selgitada, miks tekkis niisugune segadus.

Aas märkis, et teoreetiliselt ei tohiks gaasi hinda mõjutada see, kui LNG laev on Soome kai ääres.

Kogu intervjuud saab kuulata siit:

Show image
Sihik
11. oktoober 2022
Raadio Kuku