teisipäev18. juuni 2024

Majandusteadlane Kaspar Oja: prognoosid näitavad sel aastal inflatsiooni aeglustumist

12. jaanuar 2024
Raadio Kuku

Kuku raadio saate “Poliitikaguru” terav fookus oli sel nädalal Eesti majandus- ja poliitikateemadel, kus arutleti Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski Eesti visiidi, majandusnäitajate, haridustöötajate streigi ning poliitika üle. Koos saatejuht Erik Mooraga võtsid stuudios teemad luubi alla ajakirjanik ja Tallinna linnavolikogu liige Maris Hellrand ning Eesti Panga ökonomist ja presidendi majandusnõunik Kaspar Oja.

Üks aruteluteemasid oli eelmise aasta inflatsiooninumbrid, mis kerkisid detsembris 9,2 protsendini. Inflatsiooni peamised põhjused on energia- ja toiduhindade tõus. Energiahinnad on tõusnud Ukraina sõja tõttu, toiduhinnad aga nii sõja kui ka muude tegurite, näiteks kliimamuutuste tõttu.

Saates tõdeti, et toiduainete, eriti suhkru, kütuste ja teatud importtoiduainete hinnatõus mõjutab oluliselt tarbijate igapäevaelu. Alanud aastal näeb ökonomist Kaspar Oja inflatsiooni aeglustumist, ent nendib, et arvatav langus oleks käibemaksu tõusuta suurem: “Viimaste prognooside järgi umbes pool inflatsioonist sel aastal peaks tulema käibemaksu tõusust, mis tähendab seda, et ilma käibemaksu tõusuta oleks inflatsioon tänavu alla kahe protsendi.”

Oja lisas, et kuigi praegused prognoosid näitavad inflatsiooni aeglustumist, võib see olla tingitud üldisest majandusaktiivsuse langusest ja rõhutas, et inflatsiooni suurendavad ka geopoliitilised sündmused, näiteks kaubalaevade rünnakud Jeemeni lähistel, mis mõjutavad ekspordi väljavaateid.

Kuula arutelu:

Show image
Poliitikaguru
12. jaanuar 2024
Raadio Kuku