teisipäev23. aprill 2024

Milline on ÜRO roll praeguses julgeolekuolukorras?

25. september 2022
Raadio Kuku

New Yorgis toimus 20.–23. septembrini ÜRO peaassamblee, kus käis kohal ka välisminister Urmas Reinsalu, kes rääkis saates „Välismääraja“ ÜRO rollist praeguses maailmas.

Küsimusele, kuidas hinnata ÜRO rolli hoida rahu ja stabiilsust maailmas, vastas Reinsalu, et ÜRO roll on praegu ebapiisav. „See olukord on paradoksaalne, kus kohtunik on tegelikult ka süüdistava pingis. Julgeolekunõukogus need rollid on totaalselt sassi läinud“ viitas Reinsalu Venemaale kui ÜRO julgeolekunõukogu alalisele liikmele.

Reinsalu märkis, et ÜRO-d ei saa võrrelda siiski samameelsete riikide organisatsioonidega, kuhu ka Eesti kuulub, näiteks NATO ja Euroopa Liit. „ÜRO kehastab väga erineva vaatega riike, kus ka arusaamad inimõiguste miinimumstandardile on märkimisväärselt mitmekesised,“ lausus ta.

ÜRO Eesmärk on rahvusvahelise rahu ja julgeoleku, inimõiguste ja rahvusvahelise koostöö tagamine ning majandusliku, sotsiaalse, kultuurilise ja humaanse iseloomuga rahvusvaheliste probleemide lahendamine. ÜRO-sse kuulub praegu 193 riiki.

Kogu saadet saab kuulata siit:

Show image
Välismääraja
25. september 2022
Raadio Kuku