teisipäev23. aprill 2024

Peterkop: punamonumentide eemaldamisega jõutakse lõpuni uue aasta esimeses pooles

23. november 2022
Raadio Kuku

Valitsus on otsustanud teisaldada okupatsioonisümbolitega monumendid Eesti avalikust ruumist. Mis monumendid jäävad ja mis eemaldatakse, seda kaardistas salajane punamonumentide komisjon. Riigisekretär Taimar Peterkop ütles „Kuku pärastlõunale“, et järgmise aasta esimeseks pooleks peaks lõpuni jõudma punamonumentide eemaldamine.

Seejuures kõiki punamonumente ei ole plaanis ära koristada. „Need monumendid, kus leitakse, et on mingisugune kunstiline väärtus, neid tasub säilitada. Neid võib säilitada sõjamuuseumis, kuskil mõnes teises muuseumis, pannes juurde selgituse, mis eesmärki nad on täitnud,“ lausus Peterkop ja lisas, et suuremal osal ei ole kunstilist väärtust ja nende säilitamisel ei ole mõtet.

Näiteks leidis töörühm, et säilitada tuleks Saaremaal asuvat Tehumardi memoriaali koos Teises maailmasõjas hukkunute ühishauaga. Põhjenduseks toodi väga kõrge kunstiline väärtus.

Tallinnas asuva Maarjamäe memoriaali kohta punamonumentide töörühm hinnangut ei andnud. Nimelt leiti, et kompleksi terviku hindamiseks peaks võimalusel toimuma avalik diskussioon. Selle käigus saaks välja pakkuda ka kompleksi tulevikule alternatiivseid lahendusi.

Töörühma hinnangul tuleks eemaldada või asendada 244 punamonumenti. Praeguseks on juba eemaldatud 56 monumenti.

Kogu intervjuud Taimar Peterkopiga saab kuulata siit:

Show image
Kuku pärastlõuna
23. november 2022
Raadio Kuku