esmaspäev20. mai 2024

Seismoloog: maavärinast enam tapab inimesi majade nigel ehituskvaliteet

8. veebruar 2023
Raadio Kuku

Türgi maavärina puhul langes kokku väga palju halbu asju, mis tingis ka ülimalt suure ohvrite arvu. Kuku Raadio rääkis Eesti Geoloogiateenistuse seismoloogi Heidi Soosaluga, kelle sõnul tehakse ehituskvaliteedis tihti järelandmisi ja majad ei pea maavärinale vastu, kuigi ehitades teatakse, et piirkond on seismiliselt väga ohtlik.

”Jaapan on hea näide. Seal võivad olla üpriski võimsad maavärinad, mis väga suuri kahjusid ei too ja suuri inimohvreid ei nõua,” kirjeldas Heidi Soosalu. ”Jaapani inseneeria on tipptasemel selles, kuidas maavärinatele vastupidavaid maju ehitada.”

Türgi puhul on tema sõnul teada juba ühest varasemast maavärinast, et ehitusstandardeid eirati. ”Need majad, mis olid korralikult ehitatud, pidasid palju paremini vastu, kui need, kus arendaja oli sahkerdanud. See võibki maksta inimeste elud,” tõdes ta. ”Seismoloogid ütlevad tihti, et maavärinad niiväga inimesi ei tapa, majad tapavad.”

Rääkides võimalikust hoiatusest, mis inimesi maavärina eest kaitseks, siis hetkel näeb seismoloog olevat kõige parem lahendus automaatsel sõnumite saatmisel kodanike telefoninumbritele, sest need levivad väga kiiresti. Veel oli intervjuus juttu ka seismoloogide tööst Eestis, mis asub maavärinatest eemal.

Kuula pikemalt:

Show image
Kuku pärastlõuna
8. veebruar 2023
Raadio Kuku