kolmapäev17. juuli 2024

Vandeadvokaat Aku Sorainen kriisiolukorrast: „Ei ole vaja karta, me saame hakkama!“

9. mai 2024
Raadio Kuku

Ukraina sõja ja agressiivse idanaabri tõttu tuleb Eestil tõsta kaitsevõimet, sh kaitsetööstuse kiirendatud arendamise kaudu, milleks on vajalik ka tõhus õiguslik regulatsiooni. Veebruaris 2024 esitas Advokaadibüroo Sorainen Kaitseministeeriumile ettepanekud relvaseaduse muutmiseks ja ka laiemalt Eesti riigikaitse toetamiseks. Teemat kommenteeris podcastis "Anneli Urge teraapilised juurajutud" vandeadvokaat Aku Sorainen.

Esmalt soovitab Aku Sorainen võtta Eestis kasutusse termin „totaalkaitse“ senise „laiapõhjalise riigikaitse kontseptsiooni“ asemel. Totaalkaitse on otsetõlge selle ingliskeelsest vastsest "Total Defence", mis kirjeldab ka tavainimese jaoks selgemini seda, et riigikaitse puudutab meid kõiki, isegi kui see alguses peaks mõnda inimest ehmatama. Näiteks Rootsis kasutatakse terminit "Total defence – all of us together".

Terminitest veelgi tähtsam on iga inimese sisemine soov oma riiki kaitsta – kaitsetahe, mida tuleb tõsta inimese enesekindluse ja võimekuse kasvatamise, mitte Hispaaniasse kolimise õhutamise teel.

Kaitsetööstuse arendamiseks on tähtis toetada innovatsiooni. Heast ideest ja leiutisest üksinda ei piisa vaid neile on ka ostjaid vaja. Kõige loogilisem esimene klient Eesti kaitsetööstuse innovatsioonile on Eesti riik ise, mis teeb järgmise kliendi leidmise välismaalt juba oluliselt lihtsamaks. Eesti kaitsetööstuse rahvusvahelise konkurentsivõime ja ekspordi arendamisel vastuostude ehk offseti teel, saab riik aidata Eesti kaitsetööstusele välismaa turge avada. Podcastis arutatigi, mis kaitsetööstuse arendamine maksumaksjale maksma läheb.

Tänane külaline tegi ka mõned ettepanekud, kuidas anda suuremale hulgale inimestele võimalus harjutada turvalist tulirelvade käsitlemist ja omandada relvaluba riigi kaitse eesmärgil senisest lihtsamas korras.

„Eestis on olemas kõik ideaalse elu elemendid ning me saame ka kriisiolukordades hästi hakkama,“ sõnas vandeadvokaat Aku Sorainen kindla veendumusega ning kohvreid ta pakkima ei hakka.

Kuula saadet:

Show image
Anneli Urge teraapilised juurajutud
9. mai 2024
Raadio Kuku